fbpx
Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Skomentuj

Udostępnij

Najciekawsze atrakcje w Sarbinowie, historia, informacje praktyczne

Najciekawsze atrakcje w Sarbinowie

Już od początku roku 2021, co jakiś czas czytaliśmy we wielu mediach, że małe Sarbinowo będzie hitem wakacji. Skoro tak, postanowiliśmy sprawdzić co kryje ta nadmorska wioska. Wybraliśmy się tam w czerwcowy poniedziałek. Przez pierwsze pół dnia pogoda była idealna, więc wykorzystaliśmy ją na plażowanie. Później zrobiło się pochmurno, więc wybraliśmy się na spacer, by zobaczyć najciekawsze atrakcje w Sarbinowie.

Zapraszam do odkrycia tej klimatycznej, nadmorskiej miejscowości.

Sarbinowo – lokalizacja i informacje praktyczne

Wieś Sarbinowo znajduje się w województwie Zachodniopomorskim, ok. 7 kilometrów od popularnego Mielna i 18 kilometrów od Koszalina. Poza sezonem turystycznym, mieszka tutaj około 670 osób (dane z 2007 roku).

Do Sarbinowa wybraliśmy się samochodem. W miejscowości jest sporo parkingów blisko plaży. Część z nich jest bezpłatna. My zaparkowaliśmy przy ul. Nadmorskiej 4 i nie płaciliśmy za postój. Zaraz obok parkingu znajduje się charakterystyczny budynek, który opiszę niżej.

Oprócz tego, samochód można zaparkować praktycznie przy samej promenadzie. Z tego co widzieliśmy, to miejsce również było bezpłatne.

Krótka historia Sarbinowa

Pierwsze informacje o Sarbinowie pojawiają się w dokumentach z 1306 i 1309 roku, jednak dokładna data powstania wsi jest nieznana. Jak wynika z dawnych zapisków, wioska ta była własnością klasztoru Cystersów w Darguniu. Co ciekawe, w tamtych czasach Sarbinowo leżało 1,5 kilometra od linii brzegowej i było wsią o charakterze rolniczym. W wyniku działania fal, które podmywały wybrzeże i zabierały kolejne metry lądu, wieś stopniowo zbliżała się do wybrzeża. I tak po kilku stuleciach, Sarbinowo w końcu znalazło się nad samym morzem Bałtyckim.

Ta zmiana spowodowała, że większość mieszkańców porzuciła rolnictwo, a sama wioska przekształciła się w osadę rybacką. Jednak morze nadal było nieustępliwe i dalej wdzierało się w głąb lądu. Mieszkańcy obawiali się, że morska woda w końcu pochłonie wioskę. Sytuacja stawała się coraz bardziej niebezpieczna, dlatego na początku XX wieku, w 1910 roku, wybudowano kamienno-betonowy mur oporowy, który zabezpieczył wieś przed niszczycielskim działaniem morza. Dzięki temu, Sarbinowo zaczęło się rozwijać i w krótkim czasie powstała bardzo duża baza noclegowa.

W czasach zaboru pruskiego, Sarbinowo znajdowało się na terenie Prus, a później III Rzeszy. Do 1945 roku wieś nazywała się Sorenbohm.

Dzisiaj Sarbinowo jest znanym kurortem letniskowym i jest typowane na wakacyjny hit lata 2021. We wsi nadal widać pozostałości po osadzie rybackiej. W 2013 roku w miejsce muru oporowego, dobudowano przepiękną promenadę o długości 1,2 kilometra.

Najciekawsze atrakcje w Sarbinowie i okolicy

Sarbinowo to bardzo klimatyczna, mała wioska. Budynki są zadbane, eleganckie a okolica cicha i spokojna. To miejscowość idealna na wakacje z całą rodziną. W pobliżu znajdują się inne znane nadmorskiej miejscowości takie jak:
✅ Gąski z latarnią morską (około 3,5 kilometra),
Chłopy czyli wyjątkowa wioska rybacka (około 2 kilometry),
✅ Mielno – znany kurort imprezowy, w którym możesz odpoczywać nad morzem, a także nad jeziorem Jamno (około 7 kilometrów).

Plaża i pomost w Sarbinowie

Plaża w Sarbinowie to niewątpliwy atut tej małej miejscowości. Jest szeroka, czysta, a wzdłuż niej ciągnie się promenada. Poza tym, po lewej stronie miejscowości znajduje się pomost tuż przy samym brzegu.

Jeśli chodzi o dno morza, to tuż przy wejściu jest trochę kamieni. Jednak jest to tylko wąski pasek, później dno jest gładkie. Sama woda jest bardzo czysta i jedna z najcieplejszych, ze wszystkich miejscowości, które odwiedzaliśmy w podobnym czasie (byliśmy w Mielnie, Unieściu, Łazach i Chłopach).

W Sarbinowie znajduje się strzeżone kąpielisko. Zejście jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Promenada w Sarbinowie

Tak jak wspominałam, by uchronić Sarbinowo przed zalaniem, na początku XX wieku wybudowano mur oporowy, a w 2013 roku dobudowano do niego szeroką promenadę, która jest długa na 1,2 kilometra. To świetne miejsce na spacer, zakupy pamiątek, a także na obiad z widokiem na plażę, morze i zachody słońca. Na tym nadmorskim deptaku można również odpocząć i usiąść na jednej z wielu ławeczek.

Tuż przy promenadzie znajduje się wiele pensjonatów i apartamentów do wynajęcia z przepięknym widokiem na morze Bałtyckie.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Sarbinowie

Ten charakterystyczny neogotycki kościół w Sarbinowie został wybudowany w 1857 roku w miejscu średniowiecznej świątyni, której groziło zawalenie. Pierwszy obiekt powstał tutaj w XIII wieku i należał do zakonu templariuszy. W XIV wieku przeszedł z ręce joannitów, a 200 lat później kościół był świątynią protestancką.

Budynek zbudowany jest m.in z czerwonej cegły, a wewnątrz można zobaczyć wyposażenie z XIX wieku, w tym zabytkowe organy, drewniany ołtarz i chrzcielnicę, dzwon z 1920 roku oraz barwne witraże.

Strzelistą wieżę tego kościoła z powodzeniem można traktować jako punkt orientacyjny. Widać ją nawet w Chłopach. Jest wysoka na 40 metrów i kiedyś pełniła funkcję widokową i sygnalizacyjną. Niewątpliwie cały budynek, jest jednym z najciekawszych obiektów sakralnych w województwie Zachodniopomorskim.

Kościół otacza murowane ogrodzenie. Na zewnątrz znajdują się ławki, a także parking. Opłata za postój wynosi „co łaska”.

Chata rybacka w Sarbinowie

Zaraz przy placu, gdzie zaparkowaliśmy nasze auto (ul. Nadmorska 4), znajduje się chata rybacka, która jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to jeden z najstarszych budynków w Sarbinowie wykonany w stylu szachulcowym czyli z białą elewacją, drewnianymi belkami i dachem pokrytym strzechą.

Poza tym, w Sarbinowie jest wiele innych ciekawych pod względem architektonicznym, budynków. Większość z nich znajduje się na ul. Nadmorskiej i dzisiaj pełnią funkcję głównie mieszkalną.

Największy dmuchany park rozrywki w Polsce

W Sarbinowie znajduje się atrakcja, która na pewno spodoba się każdemu dziecku, a także wielu dorosłym, ponieważ każdy może z niej skorzystać. Mowa o największym dmuchanym parku rozrywki w Polsce FunWorld, który znajduje się przy ul. Południowej 43.

Dmuchany park rozrywki działa codziennie w godzinach 10:00 – 21:30. Wstęp na 60 minut kosztuje 40 zł, a 2 godziny 50 zł (dla opiekuna wejście jest gratis). W środku jest mnóstwo przeróżnych atrakcji:
🔸 labirynty,
🔸 gigantyczne zjeżdżalnie,
🔸 skocznie,
🔸 suche baseny z kulkami,
🔸 tory z przeszkodami.

Właściciele pomyśleli też o rodzicach i stworzyli dla nich strefę odpoczynku, z której można obserwować bawiące się dzieci.

Pozostałe atrakcje w Sarbinowie

W Sarbinowie jest też wiele innych atrakcji, typowych dla nadmorskich miejscowości. Można przejechać się turystyczną kolejką, wynająć rowery i gokarty, czy skorzystać z ogromnego placu zabaw Małpi Gaj lub placu zabaw przy samej promenadzie.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Szukasz ciekawego miejsca w niedalekiej odległości od Sarbinowa? Polecamy wizytę w Dobrzycy, gdzie znajdują się dwa duże kompleksy ogrodowe. Odwiedziliśmy to miejsce i bardzo nam się podobało. W Ogrodach Hortulus Spectabilis zobaczysz największy na świecie labirynt grabowy, wieżę widokową i przepiękne kwiaty, drzewa i ozdoby, a w Ogrodach Tematycznych Hortulus możesz podziwiać 28 ogrodów o różnej tematyce i stylistyce. Warto tam pojechać z całą rodziną. To tylko 17 kilometrów od Sarbinowa.

Najciekawsze atrakcje w Sarbinowie – podsumowanie

W Sarbinowie byliśmy już trzeci raz. Podczas dwóch pierwszych wizyt, byliśmy tutaj przejazdem. Na plażę wchodziliśmy tylko na chwilę, by zobaczyć zachód słońca. Kolejna wizyta trwała już dłużej i pozwoliła nam zapoznać się bliżej z tą miejscowością.

Muszę przyznać, że bardzo nam się podoba ta wioska. Jest tutaj cicho i spokojnie, a plaża jest jedną z najładniejszych w okolicy. Do tego wszystkiego, woda jest ciepła a miejscowość zadbana. No i jest promenada i największy dmuchany park rozrywki w Polsce! Czego chcieć więcej? Na pewno wrócimy tutaj jeszcze nie raz 🙂

Skomentuj

Udostępnij

Przeczytaj TEŻ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

lub skopiuj link

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)