fbpx
Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Skomentuj

Udostępnij

Labirynt i Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy

Labirynt i Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy

Długi weekend majowy w tym roku nie rozpieszczał nas pod względem pogody. Było bardzo wietrznie i dość zimno – przynajmniej w okolicach Koszalina. Na szczęście udało nam się trafić w okno pogodowe i w piękną, słoneczną sobotę wybraliśmy się do miejsca, które już od dawna chcieliśmy odwiedzić.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy to wyjątkowe miejsce. Dowiedzieliśmy się o nich z polecenia kilku osób. Uwielbiamy spędzać czas wolny na świeżym powietrzu wśród bujnej roślinności, więc to było idealne miejsce dla nas 🙂

W Dobrzycy znajdują się dwa duże osobne kompleksy:

Ogrody Hortulus Spectabilis z największym labiryntem grabowym na świecie i wieżą widokową,

Ogrody Tematyczne Hortulus (28 ogrodów o różnej stylistyce i tematyce) oraz Szkółka Roślin Ozdobnych i Centrum Ogrodnicze.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy – informacje praktyczne

1️⃣ Lokalizacja:

Ogrody Hortulus znajdują się w Dobrzycy w województwie Zachodniopomorskim, między Koszalinem a Kołobrzegiem. Na poniższej mapie zaznaczyłam jeden z kompleksów: Ogrody Hortulus Spectabilis. Druga część czyli Ogrody Tematyczne Hortulus znajdują się w odległości 2,3 kilometra (dojazd autem lub pieszo) i zobaczysz je na mapie, gdy oddalisz 3krotnie widok za pomocą minusa w prawym dolnym rogu.

2️⃣ Dojazd:

Do Dobrzycy najlepiej przyjechać samochodem. Przed wejściem do ogrodów znajduje się bezpłatny parking.

Jeśli nie masz samochodu, możesz dojechać tam lokalną komunikacją (tylko w sezonie letnim). Do ogrodu dostaniesz się autobusem firmy AirBus, który przejeżdża przez wiele nadmorskich miejscowości takich jak: Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Mielno, Sarbinowo, Dąbki, Łazy czy Darłowo. Rozkład jazdy jest stworzony tak, by każdy mógł zwiedzić oba ogrody i wrócić tego samego dnia.

A jeśli jesteś miłośnikiem wycieczek rowerowych, możesz przyjechać swoim jednośladem. W pobliżu kompleksu przebiegają 4 trasy rowerowe:

🟠 Szlak Wiatraków,

🟠 Międzynarodowy szlak św. Jakuba,

🟠 Szlak Pałaców,

🟠 Szlak Romantyczny.

Na parkingu samochodowym przy Ogrodach Hortulus Spectabilis zlokalizowany jest Rowerowy Przystanek, z którego może skorzystać każdy, bez konieczności kupowania biletu. Na miejscu znajduje się samoobsługowa stacja naprawy, w której znajdziesz wkrętaki, klucze płaskie, zestaw imbusów, pompkę czy łyżki do wymiany opon. Korzystanie ze stacji jest bezpłatne.

3️⃣ Godziny otwarcia:

Godziny otwarcia ogrodów nie są stałe. Wszystko zależy od pory roku oraz od aktualnej pogody. Dlatego przed przyjazdem sprawdź godziny otwarcia na stronie internetowej.

4️⃣ Wstęp:

Kompleks dwóch ogrodów udostępniony dla turystów zajmuje ok 13,5 ha. Jest to więc ogromny teren! Można tutaj spędzić kilka godzin lub cały dzień i świetnie się bawić 🙂

Ogrody Hortulus Spectabilis są dostosowane do wózków dziecięcych i inwalidzkich. Ze względu na to, że tereny kompleksów zamieszkuje wiele zwierzątek, nie można tam wchodzić z psami.

Jeśli chodzi o ceny biletów, to możesz wykupić wstęp do każdego ogrodu osobno lub do obu w pakiecie promocyjnym. Co ciekawe, gdy zakupisz bilet w pakiecie do dwóch ogrodów, nie musisz zwiedzać ich tego samego dnia. Bilet pakietowy jest ważny do końca sezonu. Sprawdź aktualne ceny i inne ważne informacje pod poniższym linkiem:

My kupiliśmy bilet pakietowy i mieliśmy w planie odwiedzić dwa ogrody tego samego dnia. Jednak gdy weszliśmy do Ogrodu Hortulus Spectabilis i zobaczyliśmy ten ogromny teren, stwierdziliśmy, że wolimy spędzić czas tylko w tym jednym kompleksie. Nie chcieliśmy się śpieszyć i gonić czasu, dlatego postanowiliśmy zobaczyć Ogrody Tematyczne Hortulus innym razem. Tym bardziej, że jeszcze wiele roślin nie zakwitło. Dlatego następną wizytę planujemy w okresie wakacyjnym czerwiec/lipiec. Wtedy już na pewno będziemy mogli podziwiać wszystkie rośliny w pełnej okazałości.

5️⃣ Czas zwiedzania:

Według właścicieli na zwiedzanie Ogrodów Hortulus Spectabilis trzeba poświęcić ok. 1,5-3h. Według nas, te 3 godziny to minimum jeśli chcesz zobaczyć wszystkie dostępne atrakcje. A jeśli lubisz zwiedzać bez pośpiechu, to możesz tutaj spędzić cały dzień. Wtedy warto zaopatrzyć się w prowiant i zrobić sobie piknik. Na miejscu jest wiele miejsc, w których możesz sobie usiąść i odpocząć. Są też dwa caffebary i sklep z pamiątkami Serduszkowa Chata. To idealne miejsce zwłaszcza dla rodzin.

Ogrody Tematyczne Hortulus

W drugiej połowie czerwca odwiedziliśmy drugi kompleks Ogrody Tematyczne Hortulus. Wszystkie rośliny prezentowały się pięknie, a my byliśmy zachwyceni kolorami, zapachami i dźwiękami natury. Naszą relację z wizyty w Ogrodach Tematycznych Hortulus znajdziesz pod poniższym linkiem:

Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy – atrakcje

Projektowanie Ogrodów Hortulus Spectabilis rozpoczęło się w 2003 roku, a turyści mogą zwiedzać to miejsce dopiero od 2014 roku. Cały kompleks zajmuje obecnie 8 ha, jednak właściciele planują rozbudować go aż do 30 ha! Ich celem jest stworzenie jedynego takiego miejsca w całej Polsce. Plany mają ambitne i na pewno będziemy im kibicować, ponieważ widać, że to miejsce tworzone z pasją.

Ogrody Hortulus Spectabilis to zespół ogrodowo-parkowy. Znajdziesz tutaj wiele starannie wykonanych kompozycji roślinnych m.in:

🔵 Ogród Kalendarza Celtyckiego inspirowany wierzeniami i kulturą Celtów. Według nich, data urodzenia każdego z nas powiązana jest z konkretnym drzewem-patronem. Moim patronem jest Orzech a Dawida Leszczyna. Według wierzeń Celtów jestem osobą błyskotliwą i pełną kontrastów. Cechuje mnie ambicja, inteligencja, namiętność i kapryśność. Podobno w dziedzinie, która mnie pasjonuje, odnoszę sukcesy i staję się autorytetem, zyskując tyle samo wrogów, co wielbicieli. Natomiast Dawid jest szczodry, życzliwy i ma oryginalne poglądy. Poza tym, jest dobrym obserwatorem i szybko się uczy.

Czy tak jest naprawdę? Ja uważam, że coś w tym jest, ale ocenę pozostawiam osobom, które znają nas bliżej 😉

Wszystkie drzewa z kalendarza znajdują się w ogrodzie celtyckim.

🔵 Ogród 4 Pory Roku podzielony na 4 równe części. Każda z nich przedstawia inną porę roku, a w centrum ogrodu znajduje się drzewo życia – Platan, który jest symbolem nieśmiertelności.

🔵 Kamienny Krąg – składa się z 16 kamieni, które emitują zróżnicowaną energię. Radiesteta, który badał tereny ogrodu, ustalił, że krąg emituje Srebrną Energię (70 000 – 80 000 Bovisów), która silnie przenika i oświeca. Ma właściwości uspokajające i wyciszające emocje.

Krąg najsilniej emituje energię w dniu przesilenia letniego i zimowego. W centrum kręgu znajdziesz kamień centralny, o nazwie Stella.

🔵 Dolmen Anastazji – budowla megalityczna, która powstała z 4 kamieni. Całość została zbadana przez radiestetę, który ustalił, że jeden z kamieni zawiera kryształ emitujący energię (20 – 30 tysięcy Bovisów). Tu możesz pomedytować i wyciszyć swój organizm.

🔵 Smerfowa Kraina czyli ogród dla dzieci. Na terenie Ogrodów Hortulus Spectabilis jest też Ogród Małego Skrzata ze zjeżdżalniami i chuśtawkami.

Oprócz tego, znajdziesz tutaj 4 rosaria z najpiękniejszymi odmianami róż, ogrody pełne rabatów bylinowych, partery bukszpanowe, ogród dzikich topiarów, modernistyczny ogród traw, warzywnik kwiatowy, ogród lawendowy i wiele, wiele innych ciekawych miejsc.

Ogrom tego przedsięwzięcia naprawdę robi wrażenie 🙂

Labirynt grabowy

Najciekawszą atrakcją w Ogrodach Hortulus Spectabilis jest bez wątpienia największy na świecie labirynt grabowy, który powstał z 18 tysięcy sadzonek. Zajmuje powierzchnię 1 hektara, długość korytarzy wynosi 3,2 kilometrów, a wysokość ścian sięga 2 metrów.

Labirynt można przejść jedną z trzech tras. W kasie biletowej warto zakupić plan ogrodów, w którym znajduje się również mapa labiryntu – kosztuje 5 złotych.

Spacer po labiryncie to świetna zabawa, jednak należy pamiętać, że nie powinny tam wchodzić osoby, które mają problemy z chodzeniem lub klaustrofobię. Nie ma tam wyjść „awaryjnych”, a zniszczenie ściany ogrodu może być bardzo kosztowe. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w mapę.

Nam się bardzo podobało i szczerze polecamy tę atrakcję 🙂

Wieża widokowa

Kolejną atrakcją Ogrodów Hortulus Spectabilis jest wieża widokowa, którą otacza labirynt. Wieża jest wysoka na 19 metrów i znajduje się na wysokości 59 metrów n. p. m. Na górę prowadzą dwie pary schodów: wejściowe i zejściowe, każda z tras liczy 102 stopnie.

Wieża ma kształt podwójnej helisy DNA a na samej górze znajduje się taras o średnicy 9,5 metra, z którego widać tereny ogrodów, okoliczne wioski, a przy dobrej pogodzie nawet morze Bałtyckie.

Najważniejsze imprezy i wydarzenia

W ciągu roku w Ogrodach Hortulus Spectabilis odbywają się 4 ciekawe eventy:

🟣 Noc Kupały wraz z tematyczną maskaradą oraz nauką o słowiańskiej kuchni księżycowej (21 czerwca),

🟣 Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych z degustacją, warsztatami kwiatowej kosmetyki i pokazami florystycznymi (17-18 lipca),

🟣 Dzień Świra czyli maskarada w labiryncie. Na zakończenie wakacji każdy kto przyjdzie do Ogrodu Hortulus Spectabilis w przebraniu, zwiedzi je bezpłatnie (22 sierpnia),

🟣 Dyniowe Garden Party czyli dyniowe aranżacje, gotowanie zupy dyniowej, a także Dyniowa Gonitwa czyli poszukiwanie dyni w labiryncie (26 września).

Mnie szczególnie ciekawi Noc Kupały i Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych. Jeśli będziemy mieli czas w tych terminach, to chętnie odwiedzimy Ogrody Hortulus Spectabilis i zdamy relację z tych eventów 🙂

Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy – podsumowanie

Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy bardzo nam się podobały. Spędziliśmy tutaj więcej niż 3 godziny i w ogóle się nie nudziliśmy. Co chwilę inna rzeczy przyciągała naszą uwagę. Jedyny niedosyt jaki mieliśmy, to fakt, że większość roślin jeszcze nie zakwitła. Przynajmniej mamy powód, żeby odwiedzić to miejsce jeszcze raz np. podczas jednego z wydarzeń, o którym wspominałam powyżej.

Według nas, wizytę w Dobrzycy najlepiej zaplanować pod koniec maja i w miesiącach letnich. Wtedy na pewno większość roślin już pokaże swoje piękne oblicze, a ogrody będą wyglądać jeszcze lepiej 🙂

Skomentuj

Udostępnij

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

lub skopiuj link

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)