fbpx
Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Skomentuj

Udostępnij

Międzyzdroje i okolice – 15 atrakcji, czyli co warto zobaczyć

Molo - 15 atrakcji w Międzyzdrojach

No więc, finisz naszej bałtyckiej przygody już na horyzoncie, a ostatnie miejsce do zaznaczenia na naszej mapie to popularne Międzyzdroje. Wcześniej przemierzaliśmy niemieckie wybrzeże Bałtyku, poznając urokliwe Zinnowitz i Heringsdorf.

Świnoujście to miejsce, gdzie zdecydowaliśmy się zrobić dłuższy postój i nabierać sił do dalszej podróży. Międzyzdroje, z kolei, były nowym, nieodkrytym jeszcze celem na naszej trasie.

Więc co robić w Międzyzdrojach i okolicach? Jakie są nasze spostrzeżenia i doświadczenia? Czy Międzyzdroje sprostały naszym oczekiwaniom? Jeżeli jesteś ciekaw, zapraszam do dalszej lektury.

Międzyzdroje – mapa, lokalizacja i parking

Międzyzdroje to malutkie miasteczko na przepięknej wyspie Wolin, zaledwie 20 kilometrów od Świnoujścia. Żyje tutaj tylko około 5500 osób.

Ale nie daj się zwieść tym liczbom – Międzyzdroje są szalenie popularne i w sezonie to miejsce wręcz exploduje życiem.

Podczas lata, możesz spodziewać się, że dosłownie na każdym rogu spotkasz tłumy ludzi, a znalezienie wolnego miejsca parkingowego w pobliżu plaży będzie niczym złapanie zbiegłego jednorożca.

Darmowych miejsc parkingowych jest jak na lekarstwo, a większość z nich jest schowana gdzieś na obrzeżach miasta. W centralnych punktach, możesz spodziewać się płatnych stref parkingowych. Poniżej cennik z 2023 roku.

15 atrakcji turystycznych, czyli co zobaczyć w Międzyzdrojach i okolicach

Międzyzdroje – perełka polskiego wybrzeża, miejsce które zna chyba każdy kto myśli o wakacjach nad Bałtykiem. Byliśmy bardzo ciekawi, co kryje w sobie ten kurort. Mimo iż na naszym zegarze były tylko 24 godziny, a słońce grzało jak w piekarniku, postanowiliśmy wycisnąć z tego dnia jak najwięcej.

Spędziliśmy pół dnia na plaży, a właściwie w samym Bałtyku, próbując się schłodzić. Ale nie byliśmy tam tylko po to, aby się opalać – sprawdziliśmy kilka kluczowych miejscówk, które warto zobaczyć. Kolejnego dnia, zasiedliśmy do naszego vana i ruszyliśmy dalej, aby poznawać okoliczne atrakcje.

1. Molo Międzyzdroje

Wybiegające głęboko w Zatokę Pomorską molo, jest prawdziwym symbolem miasta. Przechadzka morskim deptakiem jest atrakcją obowiązkową w każdym kurorcie.

Krótka historia molo

Historia molo w Międzyzdrojach sięga aż do 1885 roku. Pierwszą wersją był niewielki, drewniany pomost. Następnie, dzięki hojności lokalnego biznesmena, Bötthera, który wyłożył na to bagatela 250 tys. marek, powstało kolejne molo – też drewniane, ale z przystanią dla statków pasażerskich i swojską kawiarenką.

Przez lata, molo miało ciężkie przejścia – sztormy niejednokrotnie zadały mu ciosy, zmuszając do renowacji. A kiedy rozpoczęła się I wojna światowa, molo zostało wysadzone w powietrze – celowo, żeby utrudnić ewentualny desant radzieckich wojsk.

Obecna wersja molo powstała w latach 90-tych XX wieku. Budowę podzielono na dwa etapy – w 1994 roku odsłonięto pierwszą część, a po kilku latach molo zostało przedłużone.

Molo dziś

Molo, które teraz mierzy 395 metrów, oficjalnie zostało otwarte w 2005 roku. Na samym początku czeka na Ciebie spory plac, który jest jak magnes dla ludzi – jest tutaj mnóstwo sklepików, małych restauracji i kawiarni.

Podczas przechadzki molo możesz zatrzymać się na coś do jedzenia czy picia, a na końcu czeka na Ciebie przystań. Stąd ruszysz na wycieczki statkiem do Świnoujścia czy do niemieckich kurortów, takich jak Ahlbeck czy Heringsdorf.

Wejście na molo jest darmowe i prowadzi przez pawilon handlowo-gastronomiczny.

2. Promenada Międzyzdroje

W Międzyzdrojach możemy wybrać się na spacer po dwóch promenadach:

Promenada na wydmach

Podczas naszej przechadzki natknęliśmy się na jedną z najnowszych atrakcji w Międzyzdrojach – Promenadę na Wydmach.

Powstała w 2018 roku, a jej urok polega na tym, że przebiega po szczytach wydm, pomiędzy zachodnią plażą a główną ulicą miasta – Bohaterów Warszawy.

Choć na razie jej długość to nieco mniej niż kilometr (są plany rozbudowy), Promenada łączy ze sobą cztery przejścia na plażę.

Wzdłuż trasy są rozstawione platformy widokowe z ławkami, które są doskonałym miejscem na chwilę odpoczynku i podziwiania widoków na Morze Bałtyckie.

Mówiąc krótko – to miejsce, które naprawdę trzeba zobaczyć!

Promenada Nadmorska

Ul. Bohaterów Warszawy to arteria, która tętni życiem w Międzyzdrojach. To tutaj, tuż obok spienionych fal Bałtyku, znajduje się Promenada Nadmorska, która w letnich miesiącach przyciąga tłumy turystów i celebrytów.

Ścieżka prowadzi przez Park Zdrojowy aż do amfiteatru, dając przechodniom pełen obraz miejskiego życia.

Na tej spacerowej drodze, będącej sercem Międzyzdrojów, napotkasz na eleganckie pensjonaty z poprzedniej epoki, stragany z pamiątkami i rękodziełami oraz mnóstwo kawiarni i stoisk z jedzeniem.

3. Plaża Międzyzdroje

Ten upalny lipcowy dzień, który spędziliśmy w Międzyzdrojach, musiał być absolutnym rekordzistą tego miesiąca pod względem temperatury.

Kiedy pierwszy raz podążaliśmy ku plaży, spotkał nas widok jak z obrazka – masa ludzi rozłożona na kocach, pod parasolami i bawiąca się w wodzie.

Nie widzieliśmy takiej ilości ludzi na plaży od dawien dawna!

Ale no coż, Międzyzdroje to przecież perła polskiego wybrzeża, położona w regionie o najłagodniejszym klimacie w kraju.

Bałtyk tutaj jest wyjątkowo ciepły, co oznacza, że większość naszego czasu spędziliśmy bawiąc się w morskich falach, a nie tylko siedząc na brzegu.

Plaża w Międzyzdrojach to nie tylko kawałek piaszczystej przestrzeni do opalania się. Tu każdy znajdzie coś dla siebie – od zjeżdżalni dla dzieci, przez nadmuchiwane zamki, po jazdę na skuterach wodnych czy ekscytujących „bananach”.

Wędrując na wschód, plaża zaczyna się zmieniać – nadmorski teren zaczyna piąć się do góry, tworząc imponujące klify, znane na całej wyspie Wolin. Widoki stąd są niesamowite i zapadają w pamięć na długo.

A na wschodnim krańcu Międzyzdrojów znajdziesz urokliwą, niewielką Przystań Rybacką. To miejsce, gdzie można poczuć prawdziwy, morski vibe.

4. Aleja Gwiazd Międzyzdroje

Międzyzdroje to miejsce, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych w Polsce dzięki Festiwalowi Gwiazd.

Każdego lata, w lipcu, miasto wypełniają tłumy, przyciągane programem pełnym spektakli teatralnych, seansów filmowych i spotkań z gwiazdami show-biznesu.

Tuż przy hotelu Amber Baltic, znajduje się niezwykle popularna Aleja Gwiazd. Jest to miejsce, które dla wielu przypomina polską wersję Hollywood Boulevard – z odlanymi w brązie płytkami z odciskami dłoni słynnych osobistości sceny i ekranu.

Aleja Gwiazd - 15 atrakcji w Międzyzdrojach

5. Bałtycki Park Miniatur Międzyzdroje

Bardzo chcieliśmy zobaczyć Bałtycki Park Miniatur, ale sił i czasu nie wystarczyło, więc musieliśmy odpuścić. W taki upalny dzień, myśleliśmy tylko o tym, żeby jak najszybciej wskoczyć do wody 😉

A szkoda, bo to niezła atrakcja.

Tutaj w ciągu około 45 minut możesz zahaczyć o wszystkie kraje, które leżą wokół Bałtyku. I to wszystko bez przekraczania granic!

Park to mini-wersja Bałtyku z dokładnie odwzorowanymi zabytkami i latarniami morskimi z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii. Spacer między miniaturami to jak podróż w czasie i przestrzeni.

Na koniec czeka Cię fajna gratka – malutki model kolei rozbudowany na powierzchni aż 500 m2.

Jeśli zatem szukasz coś innego niż plaża i morze, Bałtycki Park Miniatur jest strzałem w dziesiątkę, zarówno dla maluchów, jak i dorosłych.

Dowiedz się więcej: strona www Bałtycki Park Miniatur

6. Oceanarium Międzyzdroje

Oceanarium to miejsce o powierzchni 3000 metrach kwadratowych. Spotkasz tutaj stworzenia z najbardziej oddalonych zakątków planety.

Zobaczysz tu drapieżne rekiny i mureny, rybki z raf koralowych w żywych kolorach, jak błazenki, rogatnice, czy ustniczki. Obejrzysz też kilka gatunków z wód słodkich, na przykład jesiotry, cichle, czy mega duże arapaimy.

Jednym z fajniejszych punktów w Oceanarium w Międzyzdrojach jest długi, 16-metrowy półtunel, gdzie na własne oczy zobaczysz, jak różnorodne jest morskie życie.

Wizyta w Oceanarium staje się jeszcze bardziej interesująca, kiedy dotrzesz do basenu „touch pool”. To miejsce, gdzie możesz dotknąć prawdziwych ryb – niezła frajda!

Kolejną ciekawą atrakcją jest paludarium. To taki niezwykły ekosystem, gdzie królują japońskie karpie koi.

Dowiedz się więcej: oficjalna strona www Oceanarium Międzyzdroje

7. Planetarium Międzyzdroje

Międzyzdroje to nie tylko wakacyjne morskie klimaty. To także magiczna brama do wszechświata! Jak to możliwe? Tajemnicę rozwiązuje miejscowe Planetarium.

Pod tą wielką, siedmiometrową kopułą czeka na Ciebie technologia z najwyższej, światowej półki. Obejrzysz tutaj różne seanse, które zabiorą Cię w galaktyczną podróż. Każda z nich trwa około pół godziny.

Dowiedz się więcej: strona www Planetarium Międzyzdroje

8. Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego

Muzeum Przyrodnicze to miejsce, gdzie na pięciu dużych salach poznasz całe bogactwo fauny i flory tego pięknego regionu.

Podczas wędrówki po muzeum, możesz poczuć, jak z każdym krokiem zanurzasz się w historię wyspy Wolin. Odkryjesz, jak powstała i czym jest naprawdę naładowana.

A bursztyn, czyli Bałtyckie „złoto Północy”, to temat na osobną bajkę, którą też tu opowiadają.

Ale to nie koniec atrakcji! Muzeum ma w ofercie całą masę tematycznych wystaw, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Fotografia, malarstwo, rzeźba – wszystko, czego dusza artysty pragnie.

Dodatkowo, nie zapomniano tu o sztuce ludowej, tradycyjnych rękodziełach i wyselekcjonowanych pracach z konkursów fotograficznych. Na pewno nie będziesz się nudził!

Dowiedz się więcej: strona www Wolińskiego Parku Narodowego

9. Zagroda Pokazowa Żubrów Międzyzdroje

Zastanawiałeś się kiedyś jak blisko możesz podchodzić do żubra bez ryzyka dla własnego zdrowia? W Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Międzyzdrojach znajdziesz odpowiedź.

To kawałek prawdziwej, dzikiej natury wklejony prosto w Woliński Park Narodowy. Tu spotkasz żubry, ale i też inne zwierzęta – orła bielika, sarny i jelenie.

Jest to must-see dla każdego fana dzikiej fauny, a odwiedziny na Wolinie bez wypadu do Zagrody Żubra? To jak piwo bez piany 😉

Dowiedz się więcej i przeczytaj naszą relację z tego miejsca:

10. Kawcza Góra Międzyzdroje

Kawcza Góra to taki ukryty kącik w Międzyzdrojach, skąd z wysokości 61 metrów n.p.m. rozpościera się panorama, która totalnie Cię oczaruje.

Z góry widać Zatokę Pomorską, plażę z kultowym molo, a przy dobrej aurze możesz dostrzec nawet niemieckie porty.

Tutejsze drewniane schody to prawdziwy hit – najdłuższe i najwyższe na całym naszym wybrzeżu.

Niestety, podczas naszej wizyty w Międzyzdrojach były zamknięte… Ale cóż, na pewno następnym razem podbijemy tę górkę! 😉

11. Ścieżka Przyrodniczo-Historyczna „Biała Góra” – szlak czarny

Ścieżka Biała Góra na czarnym szlaku to prawdziwe kopalnia doświadczeń dla fanów historii, maniaków militariów i typowych naturloversów. Na 1300-metrowej trasie zobaczysz pozostałości z 17. Baterii Artylerii Stałej, która działała tutaj na przełomie lat 40. i 50. XX wieku.

Spory kawałek tej militarniej układanki znajdziesz na Wzgórzu Gosań, które jest kolejnym przystankiem na liście 15 najfajniejszych atrakcji w Międzyzdrojach.

12. Wzgórze Gosań Międzyzdroje

Wzgórze Gosań znajduje się tylko 5km od Międzyzdrojów, na słynnej Wyspie Wolin. To miejsce to mały brylant nie tylko dla Wolińskiego Parku Narodowego, ale dla całego polskiego Bałtyku.

Mówimy tu o najwyższym klifie nadmorskim polskiego wybrzeża, który mierzy aż 93,4 m n.p.m.

Z góry rozciąga się niesamowity widok – od panoramy morza, przez zarysy Międzyzdrojów i Świnoujścia, aż do niemieckiego Ahlbeck.

Wzgórze Gosań i wieża obserwacyjna

A jako bonus, mamy tu też pozostałości po punkcie obserwacyjnym dla 17. Baterii Artylerii Stałej, które dodają temu miejscu szczyptę tajemnicy i historycznej głębi.

Musisz to zobaczyć!

Dowiedz się więcej i przeczytaj naszą relację z tego miejsca:

13. Mini Muzeum Broni Bunkier V3 obok Międzyzdrojów

Zróbmy teraz skok do kolejnej militarnych atrakcji – unikalnej ekspozycji niemieckiej broni tajnej V-3 z czasów II wojny światowej.

Znajduje się ona w Zalesiu, w Międzyzdrojach, a więc tam, gdzie kiedyś tajny poligon doświadczalny działał na pełnych obrotach.

W tym miejscu masz szansę na bliskie spotkanie z militarnymi gadżetami, które mogły pójść w ruch i całkowicie przekształcić scenariusz wojny.

Ale co sprawia, że ta ekspozycja jest taka specjalna, to jej miejsce – bunkier, gdzie kiedyś pociski V-3 były składowane.

Kręcąc się po okolicy, natkniesz się także na resztki stanowisk, gdzie te pociski były odpalane.

Dowiedz się więcej: strona www Bunkier V3

14. Jezioro Turkusowe w Wapnicy

Kiedy ostatnio widziałeś coś naprawdę niesamowitego?

No to zapraszam na wycieczkę do Jeziora Turkusowego w Wapnicy, tylko kawałek od Międzyzdrojów (7,5 km).

To dawne odkrywkowe wyrobisko kredy, jest niczym szmaragd wpleciony w szaty północnej Polski. Znane z intensywnie turkusowej barwy wody, jakby przeniesionej prosto z tropikalnego raju.

Po prostu musisz to zobaczyć, bo taki widok jest naprawdę wyjątkowy! Na pewno wrócisz stamtąd naładowany pozytywną energią!

Dowiedz się więcej i przeczytaj naszą relację z tego miejsca:

Taras Widokowy - Jezioro Turkusowe i Piaskowa Góra w Wapnicy

15. Tarasy widokowe Grodzisko Lubin

Tarasy Widokowe w Lubinie to miejsce na Wyspie Wolin, tylko 8 km od Międzyzdrojów, które po prostu musisz zobaczyć.

Panorama na Zalew Szczeciński z wyspami migoczącymi na horyzoncie to prawdziwy pokaz, którego nie da się zapomnieć.

To miejsce to nie tylko krajobrazy, które zapierają dech w piersiach. To też kawał historii, bo Grodzisko Lubin to dawny gród z czasów średniowiecza.

Dzisiaj znajdziesz tam nie tylko pozostałości po tym grodzie, ale także fragmenty starej ceramiki i wiele innych ciekawostek.

Tarasy Widokowe Grodzisko Lubin - atrakcja obok Międzyzdrojów

To jest miejsce dla Ciebie, niezależnie od tego, czy jesteś maniakiem historii, czy po prostu szukasz odrobiny spokoju z dala od zgiełku miasta. Przyjedź, zobacz, odczuj i zrelaksuj się, widok jest naprawdę tego warty!

Dowiedz się więcej i przeczytaj naszą relację z tego miejsca:

15 atrakcji, czyli co zobaczyć Międzyzdroje i okolice – podsumowanie

Międzyzdroje, które niektórzy nazywają „Perłą Bałtyku”, to istny festiwal wakacyjnego szału i sklepów na każdym rogu. W sezonie letnim to miejsce wręcz pęka w szwach od turystów, a jego tętno pulsuje na maxa.

Jeśli jesteś typem, co lubi być w centrum wydarzeń i kocha ten cały wakacyjny klimat, to Międzyzdroje na pewno Cię nie zawiodą.

My jednak czuliśmy się trochę przytłoczeni tą atmosferą. Owszem, Międzyzdroje mają swój urok, ale dla nas to było trochę za dużo.

Większość czasu spędziliśmy więc na podziwianiu pięknej przyrody, która otacza ten kurort. W końcu, nie ma to jak trochę ciszy i spokoju, prawda?

Odkryj inne nadmorskie miejscowości na zachód od Międzyzdrojów i przeczytaj:

Skomentuj

Udostępnij

Przeczytaj TEŻ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

lub skopiuj link

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)