fbpx
Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Skomentuj

Udostępnij

Chłopy – atrakcje w wyjątkowej wiosce rybackiej w Polsce, informacje praktyczne

Chłopy wyjątkowa wioska rybacka w Polsce

Chłopy to miejscowość, którą odwiedziliśmy pierwszy raz w życiu. I już wiemy, że wrócimy tutaj ponownie! Ta malutka nadmorska wieś bardzo nas oczarowała.

Chłopy to wyjątkowa wioska rybacka w Polsce. To miejsce, w którym na każdym kroku czuć dobrą, rodzinną atmosferę, historię i tradycję. Poza tym, jest tutaj cicho i spokojnie. To idealna miejscowość na sielski, wakacyjny odpoczynek wśród pięknej przyrody i sympatycznych mieszkańców.

Chłopy – lokalizacja, parking i krótka historia nazwy

Chłopy to nadmorska wieś, która znajduje się między Mielnem a Sarbinowem. Poza sezonem mieszka tutaj około 250 osób (w 2011 populacja wyniosła 244 mieszkańców). Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z XIII wieku. Wtedy była to osada słowiańska i nazywała się Borowo – od licznych borów, które w tamtym okresie otaczały wioskę. W 1948 roku nazwa miejscowości została urzędowo zmieniona na Chłopy.

Jeśli do wioski przyjedziesz autem, to polecamy darmowy parking przy ul. Jachtowej. Od Przystani Rybackiej jest oddalony o kilka minut drogi pieszo.

Na głównej ulicy Kapitańskiej jest dużo zakazów postoju i parkowania, a mimo wszystko ludzie i tak parkowali. My postanowiliśmy poszukać innego, legalnego miejsca.

Chłopy – wyjątkowa wioska rybacka w Polsce

Chłopy to szczególne miejsce na mapie Polski. Wieś zachowała tradycyjny układ osady rybackiej i jest w całości wpisana do rejestru zabytków. Znajdziesz tutaj wiele domów, które pochodzą z XIX i początków XX wieku. Regionalny charakter podkreślają zabudowania w stylu szachulcowym, czyli budynki z białą elewacją, drewnianymi ramami i dachem pokrytym strzechą. Nawet przystanek autobusowy jest zaprojektowany w tym stylu. Podobne zabudowania możesz zobaczyć w Kołobrzegu oraz na całym Pomorzu.

Atrakcje czyli co robić w Chłopach

Przystań Rybacka w Chłopach

Główną atrakcją miejscowości jest Przystań Rybacka, która znajduje się obok molo. Można tam zjeść przepyszną, świeżą rybę ze smażalni lub wędzarni i przy okazji pooglądać kutry rybackie, które parkują na plaży obok przystani.

Zawsze gdy nadchodzi lato, w mediach coraz częściej pojawiają się artykuły o kosmicznych cenach nad polskim morzem. I pewnie w niektórych mega turystycznych miejscach faktycznie jest bardzo drogo, tak jak na rynku w Krakowie czy w centrum Warszawy. Jednak często wysoka cena obiadu zależy od nieuwagi kupującego – jestem tego doskonałym przykładem 😀

My się skusiliśmy na rybkę w Przystani Rybackiej czyli najatrakcyjniejszym miejscu z widokiem na morze. Ceny były normalne – frytki i surówki 6 zł, ketchup 1 zł, piwo 9 zł, a 100 gram dorsza 9,90 zł. Tydzień wcześniej w Unieściu jedliśmy dorsza za 12,90 zł / 100 gramów.

Niestety, przy zamówieniu zapomniałam wspomnieć o tym, żeby ryba ważyła do 250 gramów. Zawsze o tym pamiętam, niestety tym razem zupełnie wyleciało mi to z głowy. Może to przez 3dniową dietę sokową, którą skończyliśmy dzień wcześniej i po prostu mój umysł miał ochotę na porządny obiad.

Po kilkunastu minutach poszłam odebrać zamówienie i się trochę zdziwiłam. Otrzymałam dwie ryby o wadze ponad pół kilo (dorsz – cena 9,90 zł/100 gram). Ostateczna cena za dwa obiady z frytkami, surówkami, ketchupem i jednym piwem Rybackim wyniosła 142,12 zł. No trudno – raz nie zawsze, a po diecie sokowej należało nam się 😎 Cały obiad był naprawdę smaczny – ryba była dobrze doprawiona, a frytki usmażone w świeżym oleju – szczerze polecam.

  • WSKAZÓWKA
    Gdy zamawiasz rybę na wagę w smażalni, podaj preferowaną gramaturę ryby np. 250 gramów. Jeśli nie powiesz, jakie masz oczekiwania, smażalnia sama wybierze kawałek dla Ciebie.

Molo w Chłopach

Zaraz obok Przystani Rybackiej znajduje się nowe, 90metrowe molo, z którego można podziwiać widoki na wioskę i morze Bałtyckie. W oddali widać wieżę kościoła, który znajduje się w pobliskim Sarbinowie.

Na molo jest kilka ławeczek, więc można sobie odpocząć po spacerze i pooddychać jodem. Przy molo znajduje się kładka, z której korzystają rybacy.

Przy plaży po stronie Mielna jest drugie, krótsze „betonowe molo”. Niestety, nigdzie nie znalazłam informacji co to jest dokładnie. Wygląda na pozostałość po mniejszej przystani rybackiej. Niemniej jednak, to fajne miejsce do strzelenia klimatycznych fotek.

Plaża w Chłopach

Plaża jest dość szeroka, zadbana i czysta. W niektórych miejscach brzeg jest kamienisty, dlatego warto się przejść i poszukać dna bez kamieni. Najlepiej plażować przy molo. Tam dno jest normalne, a dodatkową atrakcją są wyciągnięte na brzeg, kutry rybackie.

Na plaży jest sporo koszy na śmieci, a przy głównych wejściach znajdują się toalety toi-toi.

  • PAMIĘTAJ!
    Na plażowanie zabierz ze sobą papier toaletowy lub chusteczki. Przezorny zawsze ubezpieczony 😉

Ścieżka historyczna w Chłopach

Tak jak wspominałam, we wsi Chłopy można poczuć regionalny folklor dzięki wyjątkowej zabudowie osady rybackiej.

Wzdłuż ul. Kapitańskiej i na wybranych budynkach i posesjach znajdują się drewniane tablice historyczne, które opisują przeszłość wioski, ciekawostki oraz przedstawiają jej wygląd sprzed lat. Okazuje się, że wiele budynków jest zamieszkiwanych przez te same rodziny od dziesięcioleci.

Uważamy, że to świetny pomysł! Dzięki tej ścieżce dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o Chłopach, których nie znaleźliśmy w Internecie.

Brawa dla Stowarzyszenia „16 Południk”, które dba o historię tego wyjątkowego miejsca i jest inicjatorem Ścieżki historycznej 👏

Skarbnica Wioski Rybackiej w Chłopach

W 2019 roku w Chłopach powstało multimedialne muzeum Skarbnica Wioski Rybackiej. W budynku znajdują się lokalne pamiątki ofiarowane przez mieszkańców wioski. Podczas wizyty m.in.:
◾️ poznasz historię rybactwa,
◾️ obejrzysz ekspozycje poświęcone morzu Bałtyckiemu,
◾️ zobaczysz replikę łodzi rybackiej,
◾️ przeżyjesz symulację burzy na Bałtyku.

Niestety, nie udało nam się odwiedzić tego miejsca, ponieważ jest ono nieczynne w niedzielę. Ale na pewno się tam wybierzemy tego lata. Ale za to widzieliśmy ozdobną łódź z rybakiem, która znajduje się zaraz obok drogowskazu do Skarbnicy Wioski Rybackiej przy ul. Morskiej.

Obelisk 16 Południk w Chłopach

Wieś Chłopy położona jest dokładnie na 16stym południku. Miejsce to znajduje się na leśnej trasie rowerowo-spacerowej, która prowadzi do Mielna i od 2007 roku jest specjalnie oznaczone. Stowarzyszenie „16 Południk”, które działa na rzecz promocji i rozwoju wsi Chłopy, ustawiło tam pomnik w formie obelisku.

Kamienny głaz został wydobyty na pobliskim polu. Waży 5 ton i mierzy 2,3 metra wysokości. Na miejscu znajdują się ławeczki, które zachęcają rowerzystów i spacerowiczów do odpoczynku.

Niestety, o tym miejscu dowiedzieliśmy się już jak wyjechaliśmy z Chłop. No cóż, odwiedzimy go następnym razem, przy okazji wizyty w Skarbnicy Wioski Rybackiej 🙂

Szlaki rowerowe w Chłopach

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek to w Chłopach możesz wypożyczyć rower i ruszyć na wycieczkę jednym z poniższych szlaków:
◾️ Mała Pętla czyli trasa o długości 7 kilometrów przez: Sarbinowo – Chłopy – Mielonko;
◾️ Duża Pętla Wiatrakowa czyli trasa o długości 39 kilometrów przez: Sarbinowo – Chłopy – Mielenko – Mielno – Unieście – Łazy ;
◾️ Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10 czyli część Szlaku Rowerowego Wokół Bałtyku EuroVelo10. Cały szlak ma długość 8539 kilometrów. Polski odcinek liczy 588 kilometrów. Przykładowa trasa liczy 91 kilometrów (szlak zielony): Pleśna – Gąski Latarnia – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Osieki – Iwięcino – Bukowo Morskie – Dąbki – Żukowo Morskie – Darłowo – Darłówko;
◾️ Rowerowy Szlak Pałaców (niebieski). Na trasie zobaczysz pałace w Strzekęcinie, Nosowie, Parsowie, elektrownie wodne w Niedalinie i Rosnowie z XIX wieku, a na końcu latarnię morską w Gąskach. Trasa liczy 75 kilometrów i przebiega przez: Mostowo – Rosnowo – Niedalino – Strzekęcino – Golica – Bardzlino – Białogórzyno – Nosowo – Parsowo – Świemino – Warnino – Wierzchomino – Dobrzyca – Borkowice – Śmiechów – Gąski;
◾️ Droga rowerowa Mielno – Mścice – Koszalin o długości 14 kilometrów.

Pozostałe atrakcje w Chłopach

Na miejscu znajdują się też typowe atrakcje dla każdej nadmorskiej miejscowości. Są cymbergaje, maszyny z zabawkami, wypożyczalnia rowerów i gokartów a nawet turystyczne taxi z miłym kierowcą, który zapozował do fotki 😀 Jest też mnóstwo klimatycznych zakątków np. przepiękne ścieżki na plażę ukryte między budynkami ul. Kapitańskiej.

Chłopy – atrakcje w okolicy

Sarbinowo – wakacyjny hit lata 2021

Zaraz obok Chłop zlokalizowane jest przepiękne Sarbinowo, typowane na wakacyjny hit lata 2021. Znajdziesz tam atrakcyjną plażę, szeroką promenadę i wiele innych ciekawych atrakcji. To tylko 20 minut pieszo brzegiem morza.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji w niedalekiej odległości od wsi Chłopy, to polecamy wizytę w Dobrzycy. Znajdują się tam dwa duże, przepiękne i pomysłowe kompleksy ogrodowe: Ogrody Hortulus Spectabilis z labiryntem grabowym i wieżą widokową oraz przepiękne Ogrody Tematyczne Hortulus. Dojazd samochodem zajmie ok. 20 minut.

Podsumowanie

Gdy jechaliśmy do tej wioski położonej między znanym Mielnem, a coraz bardziej popularnym Sarbinowem, nie spodziewaliśmy się zbyt wiele. Na miejscu okazało się, że to przepiękna miejscowość, o którą bardzo dbają całe tamtejsze rodziny.

Czuliśmy się tam świetnie! Mieszkańcy udowadniają na każdym kroku, że Chłopy to wyjątkowa wioska rybacka w Polsce. Każdemu polecamy wizytę w tym miejscu. My na pewno wrócimy tutaj jeszcze nie jeden raz ❤️

Skomentuj

Udostępnij

Przeczytaj TEŻ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

lub skopiuj link

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)