fbpx
Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Skomentuj

Udostępnij

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy – informacje praktyczne

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy

Ogrody Hortulus w Dobrzycy to kompleks dwóch ogromnych ogrodów położonych w niedalekiej odległości od siebie.

Pierwszy ogród odwiedziliśmy na początku maja. Były to Ogrody Hortulus Spectabilis, Najciekawszymi atrakcjami tego miejsca jest największy na świecie labirynt grabowy i wieża widokowa. Poza tym, jest tam mnóstwo przeróżnych kompozycji kwiatowych i roślinnych. Bardzo nam się podobało, jednak po naszej wizycie czuliśmy lekki niedosyt. Niestety, po dość zimnym i deszczowym kwietniu, sporo roślin nie zdążyło jeszcze zakwitnąć. Mimo to, bawiliśmy się świetnie i nie mogliśmy się doczekać wizyty w kolejnym kompleksie ogrodowym.

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy odwiedziliśmy w drugiej połowie czerwca, czyli w okresie pełnego rozkwitu większości roślin. Znajduje się tam 28 ogrodów o różnej tematyce i stylistyce, które zajmują obszar ponad 4 hektarów. Zapraszam do odkrycia tej niezwykłej krainy przyrody, kolorów i zapachów 💚

Ogrody Hortulus w Dobrzycy – informacje praktyczne

1️⃣ Lokalizacja:

Ogrody Hortulus w Dobrzycy znajdują się w województwie Zachodniopomorskim i leżą między Koszalinem i Kołobrzegiem. Oba kompleksy są oddalone od siebie o 2,3 kilometra. Najlepiej poruszać się między nimi własnym samochodem (kompleks nie oferuje przejazdów między ogrodami).

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy znajdują się na poniższej mapie.

2️⃣ Dojazd:

Najlepiej przyjechać tutaj swoim samochodem. Przed wjazdem do ogrodów jak i na terenie kompleksu znajdują się bezpłatne parkingi.

Jeśli nie masz własnego auta, skorzystaj z komunikacji miejskiej. W sezonie letnim funkcjonuje linia firmy AirBus, która krąży między nadmorskimi miejscowościami takimi jak: Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Mielno, Łazy, Dąbki, Sarbinowo, Darłowo.

3️⃣ Godziny otwarcia:

Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od pory roku. Dlatego przed wizytą sprawdź je na stronie internetowej. Link podaję poniżej.

4️⃣ Wstęp:

Ogrody Tematyczne Hortulus to jeden z dwóch kompleksów. Możesz kupić bilet do jednego ogrodu, albo wykupić wstęp w ramach pakietu promocyjnego do obu ogrodów – wtedy cena jest niższa. Co ciekawe, bilet w pakiecie jest ważny do końca roku kalendarzowego, więc nie musisz zwiedzać obu kompleksów jednego dnia. My skorzystaliśmy z tej opcji: Ogrody Hortulus Spectabilis zwiedziliśmy na początku maja, a Tematyczne w drugiej połowie czerwca.

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy są pełne wąskich uliczek i kamienny ścieżek. Z tego względu nie są przystosowane do wózków inwalidzkich ani dziecięcych. Nie można też wchodzić tam ze zwierzętami. Poniżej znajdziesz link do aktualnego cennika:

5️⃣ Czas zwiedzania:

Właściciele kompleksu szacują czas zwiedzania Ogrodów Tematycznych na 1,5-2h. My byliśmy tam 3 godziny. Nie lubimy się śpieszyć, a poza tym dużo czasu poświęciliśmy na zdjęcia na bloga.

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy – atrakcje

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy funkcjonują już od ponad 25 lat. Powstały w 1992 roku. Zobaczysz tutaj około 6 tysięcy gatunków roślin! Kompleks znajduje się w miejscu, gdzie klimat jest łagodny i nie występują tutaj mroźne zimy. Dzięki temu, rosną tutaj rośliny egzotyczne i takie, które rzadko można spotkać w Polsce w warunkach naturalnych.

Na 4 hektarach, obejrzysz 28 różnych ogrodów o przeróżnej tematyce i stylistyce. Są tu ogrody związane z kulturą narodową np. japoński czy francuski, ogrody zapachowe (rosarium czy ziołowy), ogrody barw (ogród Purpury i Ognia czy Niebiesko-żółty Romantyczny), ogrody dzięków, w których można nasłuchiwać szelestów i szumów (ogród Wodny i Traw).

Poza tym, w kompleksie jest też Caffebar Barwinek, Centrum Ogrodnicze, market Galeria i Ozdoby, Szkółka Roślin Ozdobnych a także plac zabaw dla dzieci.

Ogród Japoński

Ogród Japoński znajduje się na samym początku i od razu zrobił na nas wrażanie. Czerwone altanki, duży staw, mosty i inne dekoracje idealnie komponują się z wszechobecną zielenią.

Ptasi Gaj

Jedno z miejsc, które najbardziej nam się podobało. Piękna drewniana alejka prowadzi do zakątka pełnego domków dla ptaków zawieszonych na okolicznych drzewach. Znajduje się tam klimatyczna altanka, w której można odpocząć i popatrzeć na mały staw z fontanną. Zaraz obok stoi hotel dla owadów.

Ogród w stylu Gaudiego

Bardzo ciekawa kompozycja inspirowana sztuką katalońskiego architekta. Antoni Gaudi urodził się i tworzył w Barcelonie. Jego najbardziej znanymi dziełami jest sławny Park Güell czyli przepiękny ogród z elementami architektonicznymi, a także słynna, niedokończona bazylika Sagrada Familia.

Ogród Leśny

Kolejny ogród, który bardzo nam się podobał. Jest tutaj drewniana chatka, a także rzeźba wykonana w drzewie, która przedstawia kilka ludzkich twarzy. Dookoła znajdują się inne mniejsze drewniane dzieła np. ławka, która wygląda jak szyszka.

Świerkowy Las

Świerkowy Las to kolejne piękne miejsce w Ogrodach Tematycznych Hortulus. Można tutaj odpocząć na jednym z wielu hamaczków, zobaczyć kolejny hotel dla owadów i posłuchać śpiewu ptaków, które zamieszkują Świerkowy Las.

Platforma Widokowa

Zaraz obok Świerkowego Lasu znajduje się Platforma Widokowa, z której można podziwiać widok na okoliczne ogrody. Platforma jest zbudowana z dużych kamieni i skał, dlatego trzeba uważać podczas spaceru.

Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy

Niedaleko Ogrodów Tematycznych znajduje się drugi kompleks. Ogrody Hortulus Spectabilis zajmują 8 hektarów i znajdziesz tam największych labirynt grabowy na świecie, wieżę widokową i wiele innych ciekawych atrakcji. Na terenie tego kompleksu odbywają się ciekawe eventy, więc warto odwiedzić to miejsce właśnie wtedy. Koniecznie przeczytaj naszą relację, obejrzyj zdjęcia i dowiedz się więcej o Ogrodach Hortulus Spectabilis. Kliknij w poniższy link.

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy – podsumowanie

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy to miejsce wyjątkowe. Spacerując między alejkami, nie mogliśmy się nacieszyć tymi wszystkimi zapachami i barwami natury. Całość jest bardzo spójna, a wszystkie ogrody i ozdoby są bardzo zadbane. Można tutaj spędzić kilka godzin, a nawet cały dzień.

W ogrodach jest dużo miejsc, w których możesz usiąść i podziwiać piękną przyrodę, wsłuchać się śpiew ptaków i szum drzew. Jest też wiele ozdób ogrodowych, które świetnie uzupełniają roślinne kompozycje. Każdy kto kocha naturę, będzie tym miejscem zachwycony 💚

Na terenie kompleksu znajduje się bar, w którym możesz zamówić obiad czy gofra, a w markecie kupić ciekawe dekoracje do swojego ogrodu. Znajdziesz tam również grę planszową Labirynt Mocy. Widać, że właściciele tego miejsca to ludzie, którzy mają głowę pełną pomysłów. Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy zrobiły na nas duże wrażanie. Polecamy wizytę w tym miejscu 👏❤

Skomentuj

Udostępnij

Przeczytaj TEŻ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

lub skopiuj link

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)