fbpx
31

Poleć to

Skomentuj

Udostępnij

Zagroda Jamno i Jarmark Jamneński w Koszalinie

Od jakiegoś czasu interesuję się kulturą ludową i folklorem. Kiedyś to zupełnie nie były moje klimaty. Jednak im jestem starsza, tym bardziej doceniam wiedzę, umiejętności i sztukę poszczególnych ludów Polski. Jednym z miejsc, które propaguje rzemieślnictwo, kulturę i sztukę ludową jest Zagroda Jamno i Jarmark Jamneński w Koszalinie.

Niestety, kultura zachodu, która przybyła do naszego kraju kilkadziesiąt lat temu powoduje, że zapominamy o naszych przodkach i ich dziedzictwie. W konsekwencji, tradycje i różnice między poszczególnymi krajami, a także regionami zacierają się. A przecież różnorodność jest fajna i ciekawa!

Zapominamy również, że sami możemy produkować piękne i użyteczne rzeczy – dzisiaj wolimy zamówić przez Internet chińską tandetę, niż nauczyć się nowych umiejętności lub wspomóc poprzez zakupy polską gospodarką i rodzimych rzemieślników, którzy własnymi rękoma wytwarzają różne dobra. Na szczęście ta sytuacja zaczyna się zmieniać, a ludzie powoli wracają do korzeni.

Zapraszam do odkrycia Zagrody Jamno i Jarmarku Jamneńskiego w Koszalinie.

Zagroda Jamno i historia dawnej wsi Jamno

Zagroda Jamno to stała ekspozycja działu etnografii Muzeum w Koszalinie. Znajduje się na terenie dawnej wsi Jamno – dzisiaj jest to część miasta Koszalin. W przeszłości powstała tutaj wyjątkowa i oryginalna kultura Jamneńska. Występowała ona tylko na terenie dwóch wsi – Jamno i Łabusz (dzisiaj również część Koszalina).

Obie wsie znajdowały się na bardzo trudnym terenie. Przez większą część roku były odcięte od reszty świata, ponieważ otaczały je mokradła i bagna. Mieszkańcy mogli wydostać się ze wsi tylko podczas mroźnych zim, kiedy bagna zamarzały lub upalnym latem, gdy woda wyparowywała. W wyniku długiej izolacji, w obu wsiach rozwinęła się wyjątkowa sztuka ludowa, którą poznasz bliżej w Zagrodzie Jamno.

Zagroda Jamno propaguje kulturę i sztukę ludową poprzez organizację warsztatów dla dzieci, seniorów, osób niepełnosprawnych i całych rodzin. Warsztaty odbywają się przez cały rok w określonych dniach i godzinach. Możesz się tutaj nauczyć m.in. haftowania, tkactwa, wytwarzania ceramiki, malowania kwiecistych wzorów i koronkarstwa.

Zagrodę Jamno możesz również zwiedzać. Bilet normalny kosztuje 10 zł (w piątki wstęp jest darmowy). W cenie biletu obejrzysz 17-minutowy film, który przedstawia historię wsi Jamno i kulturę Jamneńską. Po seansie Pani przewodnik zaprowadzi Cię do przykładowej chaty Jamneńskiej, w której zobaczysz typowe wyposażenie takiego domu, dekoracje namalowane na meblach czy tradycyjny ślubny strój panny młodej i pana młodego. Film i zwiedzanie chaty zajmie Ci około 40 minut.

Jarmark Jamneński w Zagrodzie Jamno

Jarmark Jamneński organizowany jest corocznie od 2004 roku przez Dział Etnograficzny Muzeum w Koszalinie i popularyzuje folklor, kulturę, a także współczesną sztukę ludową i rękodzieło. W tym roku Jarmark odbył się 27 czerwca.

Jarmark Jamneński w Koszalinie to świetne wydarzenie dla całych rodzin. Podczas tej imprezy plenerowej poznasz wielu bardzo pozytywnych ludzi o ciekawych zainteresowaniach i kupić przepiękne rękodzieło: wyroby z drewna, naczynia ceramiczne, tkaniny wykonane z koronki, naturalne mydła czy miody.

Oprócz tego, organizatorzy przygotowali również inne atrakcje, takie jak występ grupy folklorystycznej Stokrotka a także warsztaty artystyczne: wicie wianków, ozdabianie naturalnego mydła, tworzenie magicznych amuletów, kadzideł kwiatowych i makramowych breloczków.

Wzięłam udział w każdym z nich i bardzo mi się podobało. Upleciony wianek nosiłam na głowie przez cały czas. Mnóstwo ludzi mówiło mi potem, że wyglądam pięknie – jak prawdziwa Słowianka. To było bardzo miłe ❤

Podczas Jarmarku Jamneńskiego w Koszalinie mogliśmy także zjeść regionalne przysmaki, wziąć udział w poszukiwaniach kwiatu paproci a także zwiedzić Zagrodę Jamno.

Zagroda Jamno i Jarmark Jamneński w Koszalinie – podsumowanie

Jeśli interesujesz się kulturą ludową, to Zagroda Jamno i Jarmark Jamneński w Koszalinie na pewno Ci się spodoba. Ja byłam bardzo zadowolona. Cieszyłam się, że w tak ciekawy sposób spędziłam niedzielne popołudnie.

Dawid nie brał udziału w warsztatach, ponieważ nie interesuje go za bardzo wicie wianków czy tworzenie magicznych amuletów. Obszedł Jarmark kilka razy i po jakimś czasie zaczęło mu się nudzić, zwłaszcza, że musiał na mnie czekać 😉 Przyznał, że Zagroda Jamno i Jarmark Jamneński to fajne miejsce i wydarzenie, jednak pobyt maksymalnie dwugodzinny by mu wystarczył. A byliśmy tam 5 godzin, więc możesz sobie wyobrazić zniecierpliwienie Dawida 😀

Klimat Zagrody Jamno jest bardzo pozytywny. Na co dzień możesz wziąć udział w warsztatach, które rozwiną Twoje umiejętności artystyczne. Spotkasz tutaj ludzi otwartych z dobrą energią, a podczas jarmarku kupisz wyjątkowe produkty wytwarzane przez polskich rzemieślników. Polecam!

31

Poleć to

Skomentuj

Udostępnij

Przeczytaj TEŻ

STRONĘ ZAPROJEKTOWALIŚMY SAMI, TEŻ CHCESZ TAKĄ?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

lub skopiuj link

Falochron i wrota sztormowe - Krajewscy w podróży

Polub naszą stronę na Facebooku i bądź na bieżąco :)

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)