fbpx
Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Skomentuj

Udostępnij

Zagroda Jamno i Jarmark Jamneński w Koszalinie

Zagroda Jamno i Jarmark Jamneński w Koszalinie - Krajewscy w podróży

Od jakiegoś czasu interesuję się kulturą ludową i folklorem. Kiedyś to zupełnie nie były moje klimaty. Jednak im jestem starsza, tym bardziej doceniam wiedzę, umiejętności i sztukę poszczególnych ludów Polski. Jednym z miejsc, które propaguje rzemieślnictwo, kulturę i sztukę ludową jest Zagroda Jamno i Jarmark Jamneński w Koszalinie.

Niestety, kultura zachodu, która przybyła do naszego kraju kilkadziesiąt lat temu powoduje, że zapominamy o naszych przodkach i ich dziedzictwie. W konsekwencji, tradycje i różnice między poszczególnymi krajami, a także regionami zacierają się. A przecież różnorodność jest fajna i ciekawa!

Zapominamy również, że sami możemy produkować piękne i użyteczne rzeczy – dzisiaj wolimy zamówić przez Internet chińską tandetę, niż nauczyć się nowych umiejętności lub wspomóc poprzez zakupy polską gospodarkę i rodzimych rzemieślników, którzy własnymi rękoma wytwarzają różne dobra. Na szczęście ta sytuacja zaczyna się zmieniać, a ludzie powoli wracają do korzeni.

Zapraszam do odkrycia Zagrody Jamno i Jarmarku Jamneńskiego w Koszalinie.

Zagroda Jamno i historia dawnej wsi Jamno

Zagroda Jamno to stała ekspozycja działu etnografii Muzeum w Koszalinie. Znajduje się na terenie dawnej wsi Jamno – dzisiaj jest to część miasta Koszalin. W przeszłości powstała tutaj wyjątkowa i oryginalna kultura Jamneńska. Występowała ona tylko na terenie dwóch wsi – Jamno i Łabusz (dzisiaj również część Koszalina).

Obie wsie znajdowały się na bardzo trudnym terenie. Przez większą część roku były odcięte od reszty świata, ponieważ otaczały je mokradła i bagna. Mieszkańcy mogli wydostać się ze wsi tylko podczas mroźnych zim, kiedy bagna zamarzały lub upalnym latem, gdy woda wyparowywała. W wyniku długiej izolacji, w obu wsiach rozwinęła się wyjątkowa sztuka ludowa, którą poznasz bliżej w Zagrodzie Jamno.

Zagroda Jamno propaguje kulturę i sztukę ludową poprzez organizację warsztatów dla dzieci, seniorów, osób niepełnosprawnych i całych rodzin. Warsztaty odbywają się przez cały rok w określonych dniach i godzinach. Możesz się tutaj nauczyć m.in. haftowania, tkactwa, wytwarzania ceramiki, malowania kwiecistych wzorów i koronkarstwa.

Zagrodę Jamno możesz również zwiedzać. Bilet normalny kosztuje 10 zł (w piątki wstęp jest darmowy). W cenie biletu obejrzysz 17-minutowy film, który przedstawia historię wsi Jamno i kulturę Jamneńską. Po seansie Pani przewodnik zaprowadzi Cię do przykładowej chaty Jamneńskiej, w której zobaczysz typowe wyposażenie takiego domu, dekoracje namalowane na meblach czy tradycyjny ślubny strój panny młodej i pana młodego. Film i zwiedzanie chaty zajmie Ci około 40 minut.

Jarmark Jamneński w Zagrodzie Jamno

Jarmark Jamneński organizowany jest corocznie od 2004 roku przez Dział Etnograficzny Muzeum w Koszalinie i popularyzuje folklor, kulturę, a także współczesną sztukę ludową i rękodzieło. W tym roku Jarmark odbył się 27 czerwca.

Jarmark Jamneński w Koszalinie to świetne wydarzenie dla całych rodzin. Podczas tej imprezy plenerowej poznasz wielu bardzo pozytywnych ludzi o ciekawych zainteresowaniach i kupisz przepiękne rękodzieło: wyroby z drewna, naczynia ceramiczne, tkaniny wykonane z koronki, naturalne mydła czy miody.

Oprócz tego, organizatorzy przygotowali również inne atrakcje takie, jak występ grupy folklorystycznej Stokrotka a także warsztaty artystyczne: wicie wianków, ozdabianie naturalnego mydła, tworzenie magicznych amuletów, kadzideł kwiatowych i makramowych breloczków.

Wzięłam udział w każdym z nich i bardzo mi się podobało. Upleciony wianek nosiłam na głowie przez cały czas. Mnóstwo ludzi mówiło mi potem, że wyglądam pięknie – jak prawdziwa Słowianka. To było bardzo miłe ❤

Podczas Jarmarku Jamneńskiego w Koszalinie mogliśmy także zjeść regionalne przysmaki, wziąć udział w poszukiwaniach kwiatu paproci a także zwiedzić Zagrodę Jamno.

Zagroda Jamno i Jarmark Jamneński w Koszalinie – podsumowanie

Jeśli interesujesz się kulturą ludową, to Zagroda Jamno i Jarmark Jamneński w Koszalinie na pewno Ci się spodoba. Ja byłam bardzo zadowolona. Cieszyłam się, że w tak ciekawy sposób spędziłam niedzielne popołudnie.

Dawid nie brał udziału w warsztatach, ponieważ nie interesuje go za bardzo wicie wianków czy tworzenie magicznych amuletów. Obszedł Jarmark kilka razy i po jakimś czasie zaczęło mu się nudzić, zwłaszcza, że musiał na mnie czekać 😉 Przyznał, że Zagroda Jamno i Jarmark Jamneński to fajne miejsce i wydarzenie, jednak pobyt maksymalnie dwugodzinny by mu wystarczył. A byliśmy tam 5 godzin, więc możesz sobie wyobrazić zniecierpliwienie Dawida 😀

Klimat Zagrody Jamno jest bardzo pozytywny. Na co dzień możesz wziąć udział w warsztatach, które rozwiną Twoje umiejętności artystyczne. Spotkasz tutaj ludzi otwartych z dobrą energią, a podczas jarmarku kupisz wyjątkowe produkty wytwarzane przez polskich rzemieślników. Polecam!

Skomentuj

Udostępnij

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

lub skopiuj link

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)