fbpx
Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Skomentuj

Udostępnij

Uroczyste obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i rekonstrukcja historyczna w Sianowie

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i rekonstrukcja historyczna w Sianowie | Krajewscy w podróży

Sianów to rodzinna miejscowość Dawida, w której obecnie mieszkamy. To malutkie miasteczko, w którym na co dzień żyje około 6,5 tysiąca mieszkańców. Mimo niewielkich rozmiarów, odbywa się tutaj wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych – szczególnie w sezonie letnim.

Jednym ze stałych punktów na liście wakacyjnych eventów są uroczyste obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz rekonstrukcja historyczna w Sianowie, która już od 7 lat dodatkowo uświetnia to wydarzenie.

Zanim przeprowadziliśmy się z Poznania do Sianowa, odwiedzaliśmy to miasteczko bardzo często, jednak nigdy nie mieliśmy okazji spędzić całego dnia na uroczystych obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

To był nasz pierwszy raz i musimy przyznać, że jesteśmy zachwyceni! Przez cały dzień poznaliśmy świetnych i pozytywnych ludzi, którzy organizują to wydarzenie z prawdziwej pasji i szacunku dla Bohaterów, którzy walczyli o wolną Warszawę i Polskę.

Szczególnym gościem obchodów był Pan Aleksander Kaczorowski – uczestnik Powstania Warszawskiego i Honorowy Obywatel Gminy i Miasta Sianów.

Bieg dla Bohaterów na trasie Sianowskiej Piątki

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się o godzinie 10:00 w Kłosie – malutkiej wiosce, która sąsiaduje z Sianowem. W pobliskim lesie odbył się Bieg dla Bohaterów. Uczestnicy biegli na dystansie 5 kilometrów, po znanej na pomorzu trasie Sianowskiej Piątki.

Na starcie stawiło się wielu biegaczy, w tym Burmistrz Gminy i Miasta Sianów Maciej Berlicki. Uczestników biegu dopingował Powstaniec Warszawski – Pan Aleksander Kaczorowski.

Sami nie uczestniczyliśmy aktywnie w biegu – przyszliśmy pokibicować, spotkać się ze znajomymi, a także poczuć w pełni atmosferę uroczystych obchodów. Wszyscy uczestnicy biegu i kibice otrzymali od Gminy i Miasta Sianów przepiękne koszulki pamiątkowe z napisem: „Powstanie ’44 – Sianów pamięta”.

Po biegu udaliśmy się na sianowski cmentarz, który znajduje się zaraz przy osiedlu, na którym mieszkamy. To tutaj za kilka godzin miała odbyć się największa na Pomorzu rekonstrukcja historyczna o nazwie „Obrona Cmentarzy Wolskich”.

Na miejscu spotkaliśmy rekonstruktorów, którzy przygotowywali sprzęt do inscenizacji. Porozmawialiśmy z kilkoma osobami, obejrzeliśmy prawdziwą broń z 1944 roku, a nawet weszliśmy do samochodu pancernego SdKfz 222. Było świetnie!

Gra miejska w klimacie Powstania Warszawskiego „Przed godziną W”

Po wizycie na cmentarzu, Dawid wrócił do domu (musiał popracować), a ja ruszyłam w kierunku Muszli Koncertowej, która znajduje się w Parku Miejskim im. Powstańców Warszawskich w Sianowie. To właśnie tam znajdowało się centrum uroczystych obchodów, a o godzinie 12:00 rozpoczynała się gra miejska „Przed godziną W”.

Na miejsce dotarłam chwilę wcześniej, więc miałam okazję obejrzeć broń, której używano podczas powstania, a także poznać kolejnych odtwórców, którzy brali udział w rekonstrukcji historycznej. I gdy tak sobie z nimi rozmawiałam, nagle podszedł do nas organizator inscenizacji. Stanął obok mnie. Spojrzałam na niego i się zamyśliłam. Gdzieś już tę twarz widziałam… Po chwili przypomniałam sobie! To był Mikołaj, z którym kilkanaście lat temu byliśmy na spływie kajakowym po Obrze! Co za spotkanie w malutkim Sianowie 🙂

Okazało się, że Mikołaj jest współwłaścicielem firmy Studio Historyczne Huzar, która organizuje rekonstrukcje historyczne. Do Sianowa przyjeżdża co roku na obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Mikołaj prowadzi również swój profil na Instagramie Militarne Memorabilia, na którym dzieli się swoją wiedzą na temat militarnych pamiątek. Prawdziwy pasjonat!

Po krótkiej rozmowie z Mikołajem i odtwórcami rekonstrukcji, rozpoczęła się gra miejska w klimacie „Przed godziną W”. Każdy uczestnik otrzymał kartkę z listą 7 punktów, które trzeba było odnaleźć w Sianowie. W każdym z nich czekały na nas zadania do wykonania.

Pierwszy punkt zlokalizowany był przy Bramie Elektrycznej, która jest jednym z wejść do sianowskiego parku. Znajdował się tam niemiecki punkt kontrolny. Trzech Niemców sprawdzało każdego, kto chciał przejść przez bramę. Panowie ustawili wszystkich pod ścianą i po kolei przepytywali każdego z nas po niemiecku. Sprawdzali dokumenty, przeszukiwali kieszenie i torebki. Wyglądało to bardzo realistycznie. Przez chwilę poczułam się, jakbym przeniosła się do roku 1944. Na szczęście Panowie „Niemcy” byli mili i puścili wszystkich dalej.

Kolejne punkty i zadania:
▪ przy starym kościele musieliśmy ustawić celownik prawdziwej armaty przeciwpancernej na wskazany punkt,
▪ przy starym młynie spotkaliśmy grupkę powstańców, a naszym zdaniem było zaplanowanie walki z Niemcami, którzy znajdowali się za pobliskim busem,
▪ musieliśmy znaleźć gońca, który poruszał się po Sianowie na motocyklu,
▪ przy cmentarzu otrzymaliśmy zadanie dotarcia do łączników, tak by Niemcy, którzy stali w pobliżu nas nie złapali,
▪ na cmentarzu znajdowała się powstańcza służba militarna, gdzie musieliśmy udzielić pierwszej pomocy rannemu powstańcowi: ustawić go w pozycji bocznej bezpiecznej i zabandażować ranną rękę.

Ostatnim punktem była zbiórka powstańcza, która miała miejsce w kamienicy nr 17 przy ulicy Armii Polskiej. Na klatce schodowej spotkałam trzech powstańców, a moim zadaniem było wygłoszenie przysięgi Żołnierzy Armii Krajowej. To był dla mnie naprawdę wzniosły i patriotyczny moment.

Grę ukończyłam w 1 godzinę i 30 minut. W wielu momentach poczułam się jak prawdziwy uczestnik tych tragicznych czasów. Odtwórcy biorący udział w grze i całych obchodach byli przemili i naprawdę wczuli się w swoje role. Bardzo mi się podobało i za rok na pewno wezmę udział w tej grze kolejny raz, tym razem z Dawidem. Oglądając zdjęcia, żałował, że musiał zostać w domu.

Po tej niezwykle ciekawej grze miejskiej, jeszcze bardziej nie mogłam się doczekać, by zobaczyć jak wygląda słynna na całym Pomorzu, rekonstrukcja historyczna w Sianowie.

Uroczyste obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Na uroczyste obchody dotarliśmy z Dawidem 15 minut przed godziną 17:00 czyli godziną W i mieliśmy okazję usłyszeć, jak Wojskowa Orkiestra ze Świnoujścia, która uświetniała całą uroczystość, zagrała i odśpiewała hymn Polski.

Ceremonię, która odbywała się w Parku Miejskim im. Powstańców Warszawskich prowadził Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ireny Sendlerowej pan Krzysztof Sosnowski. Gościem Specjalnym był Powstaniec Warszawski – Honorowy Obywatel Gminy i Miasta Sianów Pan Aleksander Kaczorowski.

O godzinie 17:00 rozbrzmiały dźwięki syreny alarmowej, a wszyscy zgromadzeni oddali hołd Powstańcom Warszawskim. Następnie swoje przemówienie wygłosił Burmistrz Gminy i Miasta Sianów – Maciej Berlicki. Apel Pamięci odczytał mjr Jarosław Kupracz z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

Pod pomnikiem Poległych za Ojczyznę spotkali się m.in.: Szef Wydziału Dydaktycznego Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie ppłk Grzegorz Bruzda, przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta Sianów, uczestnicy rekonstrukcji historycznej, a także mieszkańcy Sianowa, Koszalina i okolicznych miejscowości.

Pod koniec uroczystości zaproszeni goście złożyli wieńce pod pomnikiem Pamięci Poległych za Ojczyznę.

Rekonstrukcja historyczna w Sianowe „Obrona cmentarzy Wolskich”

Pierwsza rekonstrukcja historyczna w Sianowie odbyła się w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w 2014 roku. Do dziś jest to największa i najbardziej znana na Pomorzu inscenizacja.

W tym roku, rekonstrukcja historyczna w Sianowie odbyła się przy cmentarzu, na skrzyżowaniu dróg ul. Węgorzewskiej i ul. Piastów – zaraz obok osiedla, na którym mieszkamy.

O godzinie 18:00 wszyscy zgromadzeni goście oraz mieszkańcy Sianowa zobaczyli, jak mogły wyglądać walki powstańcze w 1944 roku.

Mikołaj wraz ze swoim wspólnikiem byli narratorami całej akcji, a w samej inscenizacji wzięło udział około 60 rekonstruktorów z całej Polski, a także pojazdy historyczne:
▪ replika samochodu pancernego SdKfz 222,
▪ oryginalny samochód ciężarowy Praga RND,
▪ oryginalny samochód osobowy Opel Olympia,
▪ 3 repliki motocyklu terenowego BMW R71 z wózkiem bocznym,
▪ oryginalny motocykl Sokół 600,
▪ oryginalna armata przeciwpancerna 45 mm wz. 1942.

Rekonstrukcja historyczna w Sianowie zawierała dużo realistycznych elementów takich, jak:
▪ świetna charakteryzacja wszystkich odtwórców,
▪ głośne wybuchy, jak z prawdziwych bomb,
▪ dym, który przesłaniał widok i gryzł w gardło,
▪ strzały z broni filmowej, które jeszcze długo brzmiały uszach.

Rekonstrukcja historyczna w Sianowie bardzo nam się podobała! Byliśmy pod wrażaniem tego przedsięwzięcia, w którym uczestniczyli ludzie z całej Polski! Wielkie brawa dla organizatorów i odtwórców tej inscenizacji!

Jeśli również chciałabyś zorganizować podobną inscenizację w swoim mieście, skontaktuj się z Mikołajem przez profil na Facebooku Studio Historyczne Huzar. Obserwuj również profil na Instagramie Militarne Memorabilia.

Poniżej film, który przedstawia relację z uroczystych obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i rekonstrukcji historycznej w Sianowie. Naprawdę warto obejrzeć! Świetny montaż i ciekawe ujęcia 👏

Podsumowanie

Uroczyste obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego i rekonstrukcja historyczna w Sianowie to wydarzenie, które na długo zapadnie nam w pamięci! Przez cały dzień w Sianowie poznaliśmy mnóstwo wspaniałych i pozytywnych ludzi, a także mieliśmy okazję choć w małej części zrozumieć i poczuć atmosferę tych tragicznych wydarzeń. Tym bardziej jesteśmy pełni podziwu dla męstwa i odwagi prawdziwych powstańców!

Brawa dla Burmistrza Gminy i Miasta Sianów – Macieja Berlickiego i wszystkich organizatorów, którzy tak wspaniale i godnie uczcili Powstańca Warszawskiego Pana Aleksandra Kaczorowskiego, a także pamięć wszystkich Bohaterów, którzy walczyli i polegli za wolną Warszawę i Polskę. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego wzniosłego wydarzenia!

I nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić każdego, kto przeczyta tę relację, na kolejne obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i rekonstrukcję historyczną w Sianowie!

My tam na pewno będziemy, a Ty? Daj znać z komentarzu 🙂

Skomentuj

Udostępnij

Przeczytaj TEŻ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

lub skopiuj link

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)