fbpx
Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Skomentuj

Udostępnij

10 atrakcji w Świnoujściu, czyli co warto zobaczyć

Stawa Młyny - 10 atrakcji w Świnoujściu

Świnoujście to miejsce, które wiele razy mijaliśmy trochę z boku, kiedy jechaliśmy na niemiecką granicę czy na prom. Nigdy nie zatrzymaliśmy się tu na dłużej, żeby się rozejrzeć.

A przecież uwielbiamy miasta z portem, gdzie towarzystwo wody i statków sprawia, że sceneria jest ciągle w ruchu i z minuty na minutę wygląda inaczej. No i w końcu Świnoujście nam takie miejsce zapewnia!

Na dodatek, teraz to miasto jest na wyciągnięcie ręki. Wszystko za sprawą tunelu pod Świną, który działa od 30 czerwca 2023. Dzięki niemu, jedna część miasta jest teraz łatwo połączona z drugą. Więc można tu śmigać na lewo i prawo bez problemu!

Więc, jakie atrakcje warto zobaczyć Świnoujściu? Miasto przypadło nam do gustu? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego!

10 atrakcji w Świnoujściu – ciekawe miejsca, które warto odwiedzić

Do Świnoujścia przyjechaliśmy w niedzielny wieczór i spędziliśmy tutaj pięć dni. Ponieważ w ciągu całego tygodnia normalnie pracowaliśmy w naszym vanie, większość pobytu spędziliśmy na łonie natury nad rzeką Świna.

Dopiero w piątek udało nam się w końcu zaliczyć dłuższy spacer po turystycznych zakamarkach miasta. Z dziesięciu atrakcji, które tutaj przedstawiamy, udało nam się zobaczyć tylko część. Na resztę na pewno znajdziemy czas podczas naszej kolejnej wizyty w Świnoujściu.

1. Plaża w Świnoujściu

Plaża w Świnoujściu to totalny hit! Kiedy Dawid zobaczył te tonące w piasku horyzonty, powiedział tylko „Prawie, jak Miami” 😀

Świnoujska plaża to plażowy gigant – najszersza w całym kraju. W niektórych miejscach rozpycha się na 200 metrów! A do tego długość robi też wrażenie – ma aż 10 kilometrów, więc przestrzeni dla każdego znajdzie się z nawiązką.

Nawet dla psiarzy, bo kawałek plaży przy falochronie zachodnim jest specjalnie dla nich wydzielony. Akurat tutaj nie doświadczysz kąpieli – ze względu na liczne statki wpływające do portu.

Jednym z fajnych atutów jest to, że plaża jest strasznie płytko nachylona – a to znaczy, że można wejść do morza na kilkadziesiąt metrów i wciąż mieć wodę po kolana. Super miejsce dla rodzin z dziećmi i dla tych, co do fali czy głębokiej wody mają trochę dystansu.

2. Transgraniczna promenada w Świnoujściu

W Świnoujściu możesz wybrać się na spacer po trzech różnych promenadach. Pierwsza, to taka relaksująca traska obok plaży, na wydmach. Stąd możesz podziwiać morze i płynące statki na horyzoncie.

Druga, to tzw. Promenada Transgraniczna, która ciągnie się przez granicę polsko-niemiecką od Ahlbeck aż do Heringsdorf. To jedno z ciekawszych miejsc, które można odwiedzić na pograniczu Polski i Niemiec i jednocześnie aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Ta kolorowa traska pieszo-rowerowa to małe cacko dla fanów podróży. Przemierza przez klimatyczne zakątki wyspy Uznam i pokazuje, jak można współpracować międzynarodowo. Promenada Transgraniczna ma 4 kilometry długości po naszej stronie i jest w pełni oświetlona. Na trasie znajdują się infotablice, na których znajdziesz ciekawostki o historii, florze i faunie regionu.

Do tego, jest tutaj cała masa ławek, na których możesz odpocząć, a nawet jest odcinek dla fanów rolek. Promenada ma swoją ścieżkę rowerową, więc jest to super miejsce na przejażdżkę po niemieckich bałtyckich kurortach.

Punktem obowiązkowym na Promenadzie Transgranicznej jest oznaczone przejście graniczne. To jest takie miejsce, gdzie stoisz z jedną nogą w Polsce, a drugą w Niemczech i łapiesz klimat międzynarodowej przygody. My niestety nie dotarliśmy aż do granicy Polski i Niemiec, ale na pewno będzie jeszcze okazja!

No i na koniec mamy trzecią promenadę, czyli deptak pełen różnych kawiarni i restauracji. To miejsce, które latem jest pełne życia! Znajdziesz tu zarówno nowoczesne hotele, jak i malutkie, urocze budynki, które swoją architekturą przypominają czasy sprzed lat.

3. Stawa Młyny w Świnoujściu

Podczas naszej przechadzki po promenadzie w Świnoujściu, dotarliśmy do najbardziej znanego symbolu miasta – Stawy Młyny. Ten punkt orientacyjny, który możesz zobaczyć w logo Świnoujścia, pocztówkach i w sklepach z pamiątkami, stoi sobie dumnie na końcu Falochronu Zachodniego.

Stawy to trwałe znaki umieszczone na lądzie lub w morzu, bez użycia kotwicy. Potrafią wysyłać sygnały świetlne, radiowe czy dźwiękowe i łatwo je rozpoznać po unikalnym kształcie. Świnoujska Stawa Młyny wygląda jak młyn wiatrowy, stąd właśnie wzięła się jej nazwa.

Pierwsza wersja Stawy Młyny zagościła tu na koniec XIX wieku, w 1877 roku, żeby ułatwić wjazd do portu większym jednostkom. Kilka razy była przerabiana i w końcu przybrała kształt białego, 10-metrowego cylindra z czarnym, spiczastym dachem i charakterystycznymi czterema łopatkami wiatraka.

To jest naprawdę super miejsce na podziwianie zachodu słońca. Gwarantujemy, że widok tego charakterystycznego punktu orientacyjnego w otoczeniu niesamowitych barw wieczornego nieba na długo zapadnie Ci w pamięć.

4. Latarnia morska w Świnoujściu

Latarnia morska w Świnoujściu to niesamowite miejsce, do którego nie zdążyliśmy wejść. To najwyższy taki obiekt w Polsce – ma aż 65 metrów. Zbudowana w połowie XIX wieku w kształcie ośmiokąta jest też na dodatek najwyższą latarnią na świecie zrobioną z cegły.

Dawno temu, surowa pogoda w Świnoujściu dała mocno w kość latarni, uszkadzając znacznie jej ceglaną konstrukcję. By temu zaradzić, na początku XX wieku przeprowadzono kapitalny remont.

Zwrócono uwagę, że najbardziej poharatane były cegły na krawędziach, co pchnęło ekipę remontową do zmiany kształtu wieży z ośmiokątnego na okrągły. Ta modernizacja to nie tylko kwestia estetyki – zwiększyła też trwałość latarni i jej odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Z jej tarasu widokowego możesz ujrzeć morze, port, obszary przemysłowe i malowniczą Wyspę Wolin z klifowym wybrzeżem za Międzyzdrojami, wzgórzami i uroczym ceglanym kościółkiem w Lubinie. No i oczywiście panorama Zalewu Szczecińskiego i Krainy 44 dzikich wysp – unikalny archipelag, który z pewnością zapada w pamięć.

Latarnia w Świnoujściu stoi sobie na prawym brzegu rzeki Świny. Jeśli jesteś w okolicy, koniecznie odwiedź to miejsce!

5. Zabytkowe falochrony w Świnoujściu

Zabytkowe falochrony są ciekawym reliktem z przeszłości. Stworzył je pruski król Fryderyk Wilhelm III pomiędzy 1818 a 1823 rokiem. Mają one taką fajną rolę – chronią port i statki, żeby na mieliznę nie wpłynęły.

Teraz te potężne kamienne wynalazki są nie tylko świadkiem historii, ale pełnią funkcję malowniczego molo, które przyciąga turystów swoimi niesamowitymi widokami.

Zabytkowe falochrony w Świnoujściu tworzą dwa pasy: falochron wschodni i zachodni.

Falochron wschodni to europejski rekordzista – ma aż 1400 metrów długości, co czyni go najdłuższym kamienno-betonowym falochronem w całej Europie. Ten zachodni jest troszkę krótszy, o 350 metrów, ale ma swoją unikalną atrakcję. Na jego końcu stoi ten niesamowity, biały znak nawigacyjny w kształcie młyna, znany jako Stawa „Młyny”.

6. Kanał Piastowski w Świnoujściu

Kanał Piastowski w Świnoujściu to było nasze schronienie. Jako, że z zamiłowania jesteśmy webmasterami i prowadzimy swoją firmę, to takie spokojne kąciki to nasza bajka – idealne do pracy.

I takim miejscem okazał się kawałek ziemi przy ul. Karsiborskiej 25. Tam jest taki mały parking, na którym spędziliśmy 3 nocki.

Można tam sobie pooglądać statki, promy czy jachty przepływające co chwilę. Takie cudo dla fanów żeglarskich klimatów. Niestety w Kanale Piastowskim nie można się kąpać.

Lokalsi i turyści przyjeżdżają tu na rowerki, nordic walking czy na ryby. Do tego, jest tam las a w nim Rezerwat Przyrody Karsiborskie Paprocie, gdzie paprocie dorastają do dwóch metrów. Prowadzi do niego edukacyjna ścieżka.

Mieliśmy zamiar tam pójść po pracy, ale na ostatnią chwilę zmieniliśmy plany. Swoją drogą, te paprotki rosną też przy samym kanale.

W końcu zdecydowaliśmy się zobaczyć ujście Kanału Piastowskiego. No ale nie spodziewaliśmy się, że to takie kawał drogi (na oko wydawało się w miarę blisko).

Tak więc ten nasz krótki spacer zamienił się w intensywną wędrówkę. W jedną stronę szliśmy 7,5 kilometra (1,5h) szybkim marszem. Do celu dotarliśmy na zachód słońca, a trzeba było jeszcze wrócić!

Na całe szczęście po drodze mogliśmy podziwiać różne statki, kormorany siedzące na drzewach, sarnę z odległości 10 metrów, odpoczywające czaple na kamienistym brzegu czy nurkujące wydry.

Więc, mimo zmęczenia, było naprawdę super! Ale jeśli masz tylko kilka godzin – wybierz się tam rowerem. Nasza dobra rada 😉

7. Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu

Jeśli jesteś takim miłośnikiem wiedzy historycznej, wybierz się do Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Znajduje się ono w Forcie Gerharda, miejscu gdzie historia obrony wybrzeża ożywa.

Ten pruski fort z XIX wieku, teraz pełni rolę galerii dla ponad 10 000 perełek związanych z fortyfikacjami nadbrzeżnymi. W tym muzeum zgłębisz wiedzę o unikalnych artefaktach, dokumentach, publikacjach, które przybliżają Ci całą historię tego kluczowego punktu na mapie.

Na zdjęciu poniżej zobaczysz Fort Zachodni w Świnoujściu

8. Park Zdrojowy w Świnoujściu

Uwielbiamy parki i zawsze chętnie je odwiedzamy w nowych miejscach. Jednym z takich magicznych miejsc jest Park Zdrojowy w Świnoujściu.

Park Zdrojowy to taki prawdziwy kawałek historii Świnoujścia, który przetrwał do dzisiejszych czasów. Swoje początki zawdzięcza budowie uzdrowiska, które zainicjowało proces utrwalania przymorskiej mielizny za pomocą roślin. Te początkowe „zielone” działania przekształciły mieliznę w stabilny teren.

Za cały design parku odpowiadał znany berliński ogrodnik, Peter Joseph Lennè.

Dzisiaj Park Zdrojowy to obszar 58 hektarów zieleni, gdzie możesz podziwiać różnorodność drzew i roślin, w tym i tych egzotycznych. Przy ulicy Jana Matejki znajduje się skarb natury – pomnik przyrody „Rodzina”, czyli sosna opleciona bluszczem.

Jeśli chodzi o Park Zdrojowy w Świnoujściu, to jest to miejsce, gdzie nie brakuje możliwości aktywnego spędzania czasu na łonie natury. Dużo tu ścieżek, gdzie możesz pojeździć na rowerze, a dla fanów jazdy na rolkach przygotowano specjalną alejkę bitumiczną.

Nie zapomniano też o najmłodszych – w parku znajdują się dwa duże place zabaw, zlokalizowane przy ulicach Mieszka I i Bolesława Krzywoustego.

9. Baltic Park Molo Aquapark by Zdrojowa

Co robić w Świnoujściu, gdy pada deszcz? Iść do aquaparku! Baltic Park Molo by Zdrojowa znajduje się przy hotelu, wzdłuż promenady. Jednym z super dodatków, który wyróżnia ten aquapark spośród innych, jest pierwsza w Polsce sztuczna fala do surfingu. Chętnie przetestujemy ją następnym razem!

10. Muzeum Rybołówstwa Morskiego

I na koniec coś dla miłośników kultury morskiej, czyli Muzeum Rybołówstwa Morskiego, które znajduje się w historycznym ratuszu. Ten dawny budynek, który powstał w 1809 roku, przekształcił się w centrum edukacyjne dla dzieci i dorosłych. W muzeum można zobaczyć całą masę fajnych rzeczy, zarówno żywych jak i nieco mniej żywych – piranie, żółwie, skamieniałości czy bursztyny.

Wnętrze muzeum składa się z trzech oddzielnych działów, rozmieszczonych na różnych piętrach. Dział przyrodniczy prezentuje bałtyckie, arktyczne i tropikalne ryby oraz inne morskie stworzenia. Dział morski to prawdziwa skarbnica – znajdziesz tu narzędzia rybackie i nawigacyjne, które rybacy używali kiedyś, oraz modele statków. A dział historyczny przeniesie Cię w przeszłość Świnoujścia, pokazując zdjęcia i przedmioty, które na co dzień towarzyszyły mieszkańcom miasta.

10 atrakcji w Świnoujściu – podsumowanie

Świnoujście zdecydowanie nas oczarowało! Przede wszystkim zachwyciła nas niezwykła przyroda tego miejsca. Malownicze krajobrazy, piękne plaże i otaczające je lasy stworzyły niezapomnianą atmosferę. Spacerując po Uznam, czuliśmy, jak jesteśmy blisko z naturą.

Na pewno jeszcze tutaj wrócimy. W końcu jest tutaj jeszcze tyle miejsc do odkrycia!

A jeśli szukasz ciekawych miejsc i atrakcji w okolicach Świnoujścia, to koniecznie przeczytaj te wpisy:

Skomentuj

Udostępnij

Przeczytaj TEŻ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

lub skopiuj link

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)