fbpx
Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Skomentuj

Udostępnij

Wzgórze Gosań – najwyższy klif w Polsce i punkt widokowy obok Międzyzdrojów

Wzgórze Gosań i wieża obserwacyjna

Wzgórze Gosań to perła Wolińskiego Parku Narodowego i unikalne miejsce na polskim wybrzeżu. A to dlatego, że to najwyższy klif nad Bałtykiem!

Pomimo swojej wyjątkowej pozycji na liście polskich „rekordzistów”, jest to miejsce niezwykle spokojne, zaskakująco wolne od tłumów, a dojście do niego jest proste i szybkie.

Ale nie wierz mi na słowo – przekonaj się o tym na własne oczy!

Wzgórze Gosań – lokalizacja i dojazd

Mniej więcej 4 km na północ od popularnego kurortu Międzyzdroje, w kierunku Wisełki, mieści się duży, utwardzony parking. Z tego miejsca ścieżka wiedzie w kierunku morza, na górę wzgórza Gosań.

Chcesz zdobyć Wzgórze Gosań, ale martwisz się, że to zbyt wielki wyczyn?

Bez obaw, droga na szczyt jest jak spacer parkiem. Sama trasa z parkingu to jedynie 450 metrów, większość drogi jest płaska lub delikatnie pod górkę, a całość idziesz po lesie, na szutrówce, która ma sporo miejsca.

Kiedy zaczniesz się zbliżać do szczytu, spotkasz kilkanaście schodów wzmocnionych deskami, ale to nic, czego nie dałbyś radę pokonać. Przygotuj się na zdobycie szczytu!

Wzgórze Gosań, wieża obserwacyjna i bunkry – historia

Wzgórze Gosań nie jest tylko naturalnym cudeńkiem. To także miejsce o militarnej historii. Ze względu na swoją wyjątkową lokalizację i spektakularne widoki, w latach 50. XX wieku Wzgórze Gosań stało się strategicznym punktem obserwacyjnym dla 17. Baterii Artylerii Stałej.

Dziś, u szczytu tego malowniczego wzniesienia, wciąż możemy podziwiać pozostałości po dawnym obiekcie militarnym: 17-metrową betonową wieżę obserwacyjną oraz schrony, które są ukryte niedaleko krawędzi klifu. Wystarczy podążać wytyczoną ścieżką po lewej stronie od wieży.

Ze względu na zły stan techniczny schronów, wejścia zostały zabetonowane.

Więcej dawnych obiektów militarnych 17. Baterii Artylerii Stałej możesz zobaczyć na Białej Górze – 1,5 kilometra od Wzgórza Gosań.

Piękna panorama z klifu – Wzgórze Gosań

Jak tylko zdobędziesz szczyt Wzgórza Gosań, czeka Cię prawdziwe widowisko. Spójrz w lewo, a jeśli pogoda pozwala, zobaczysz zarysy Międzyzdrojów, Świnoujścia, a nawet niemieckiego Ahlbeck. Fajne, co?

Ale prawdziwy kozak jest z drugiej strony – patrząc w stronę morza, będziesz miał wrażenie, że jesteś na krańcu świata. Przed Tobą rozpościera się nieskończony Bałtyk, ograniczony tylko stromym klifem, który wygląda jak bukiet dzikiej zieleni.

Ale ta bajkowa sceneria ma też trochę smutnej strony. Każdego roku, morze 'zagryza’ około metr klifu. Takie małe przypomnienie o tym, jak natura potrafi być nieskończenie potężna. To dodaje temu niezwykłemu miejscu jeszcze więcej uroku i głębi.

Wzgórze Gosań – podsumowanie

Wzgórze Gosań to przestrzeń, której nie da się zapomnieć. To skrawek ziemi, który wydaje się zawieszony pomiędzy ziemią a niebem, a jednocześnie mocno osadzone w realiach polskiego wybrzeża.

Bez względu na to, co przyciąga Cię na Wzgórze Gosań, jedno jest pewne! Nie jest to miejsce, które można odhaczyć i zapomnieć.

Polecamy również inne piękne punkty widokowe w pobliżu Międzydrojów:

Skomentuj

Udostępnij

Przeczytaj TEŻ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

lub skopiuj link

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)