fbpx
Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Skomentuj

Udostępnij

Co zobaczyć w Ochrydzie – najpiękniejszym mieście Macedonii Północnej

co warto zobaczyć w Ochrydzie

Ochryda to niewielkie miasteczko, które swym urokiem zachwyca ludzi z całego świata. Przyjeżdża tutaj dużo więcej turystów niż do Skopje!

To miasto skradło również i nasze serca! Do tego stopnia, że zorganizowaliśmy tutaj nasz nieoficjalny ślub z własnymi przysięgami, w towarzystwie najbliższych przyjaciół.

Jeśli więc planujesz podróż na Bałkany, koniecznie dowiedz się, co zobaczyć w Ochrydzie – najpiękniejszym mieście Macedonii Północnej!

Ochryda – Perła Macedonii

Miejscowość ta znajduje się w południowo-zachodniej części kraju. Leży nad jeziorem Ochrydzkim, u stóp gór Galiczica, na wysokości 687 m n.p.m. Mieszka tutaj około 55 tysięcy osób.

W 867 roku miasto zostało podbite przez Bułgarów, a w roku 879 pierwszy raz pojawia się słowiańska nazwa miasta „Ohrid”.

 • CIEKAWOSTKA
  Z nazwą związana jest jedna z legend: gdy Słowianie dotarli do miasta, z wrażenia zaniemówili, a pierwsze słowa, które wypowiedzieli brzmiały „oh, rid!” czyli „oh, wzgórze!”.

Pod panowaniem bułgarskim Ochryda rozkwitła i w latach 990 – 1015 była nawet stolicą państwa bułgarskiego i siedzibą cara Samuela. Do dzisiaj nad miastem góruje dobrze zachowana forteca Samuela, z której widoki na Ochrydę, jezioro i góry są niezwykłe!

Ochryda to najpopularniejsze turystycznie miejsce w całym kraju! To tutaj Macedończycy przyjeżdżają na wakacje. Brak morza rekompensuje im ogromne i bardzo czyste jezioro Ochrydzkie, ponad którym rozpościerają się góry! I to wszystko w jednym miejscu 🤩

 • WARTO WIEDZIEĆ!
  W sezonie letnim temperatura wody w Jeziorze Ochrydzkim osiąga aż 24 stopnie!

To, co niezmiennie urzeka mnie w Ochrydzie, to dziewicza przyroda, wąskie uliczki, piękne dekoracje stworzone przez mieszkańców, oryginalna zabudowa mieszkalna, mnóstwo zabytków i przemili ludzie. Tutaj po prostu chce się przyjechać i zostać jak najdłużej!

Ochryda nazywana jest Perłą Macedonii. I to nie ze względu na urokliwy krajobraz tego miasteczka, ale przez biżuterię z pereł, którą można tutaj kupić! Nie są to jednak typowe perły.

Perły Ochrydzkie wytwarzane są z łusek ryby Płaszica. Wyglądają równie pięknie, co te morskie. Kiedyś nawet kupiłam takie perłowe kolczyki. Niestety gdzieś je zgubiłam 🙁

 • CZY WIESZ, ŻE…
  Tradycyjne perły wytwarzane są przez małże, a czasami nawet przez ślimaki! Gdy do wnętrza małży dostanie się ziarenko piasku lub inne ciało obce, dochodzi do podrażnienia płaszcza muszli. Stworzenie to, w obronie przed ciałem obcym, wytwarza cieniutką warstwę masy perłowej, którą muszla jest pokryta od wewnątrz. Przez lata małża wytwarza wiele takich warstw, które z upływem czasu twardnieją i tworzą drogocenny, morski diament.

Podobno większość pereł, które znajdziesz na bazarach w Ochrydzie to podróbki, a prawdziwe Perły Ochrydzkie wytwarzają tylko dwie rodziny, o podobnie brzmiących nazwiskach: Talevi i Filevi. Dlatego warto przy zakupie perłowych pamiątek poprosić sprzedawcę o certyfikat.

Co zobaczyć w Ochrydzie?

Przygotowaliśmy listę miejsc i atrakcji, które musisz zaliczyć podczas pobytu w Ochrydzie – najpiękniejszym mieście Macedonii Północnej!

Jezioro Ochrydzkie

To jedno z najpiękniejszych jezior jakie widziałam 😍 Woda jest bardzo czysta, a dno widać na głębokości nawet kilka metrów! Lustro wody znajduje się na wysokości 700 metrów n.p.m. Większa cześć jeziora należy do Macedonii Północnej, a mniejsza do Albanii. Od 1979 roku jezioro Ochrydzkie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Polecam każdemu zobaczyć na własne oczy – widoki zapierają dech w piersiach.

Rejs po jeziorze Ochrydzkim

W Ochrydzie nie brakuje miejsc, z których możesz podziwiać przepiękne krajobrazy. Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie panorama tego miasta z perspektywy jeziora! Dlatego będąc w tym mieście, koniecznie wybierz się na wycieczkę łódką po Jeziorze Ochrydzkim. 😍

30-minutowa wycieczka obejmuje rejs wzdłuż wybrzeża i z powrotem. Jednak zdecydowanie bardziej polecam Ci godzinną wersję takiej wycieczki, w ramach której kapitan łódki zabierze Cię w głąb jeziora Ochrydzkiego, pokaże Ci letnią rezydencję prezydenta Macedonii Północnej, a nawet poczęstuje Rakiją!

 • WSKAZÓWKA:
  Rejs 30-minutowy to koszt 305 denarów (21 złotych) za osobę. Możesz zapłacić również w euro – wtedy rejs będzie cię kosztował 5 euro za osobę. Przy większej ilości osób, możesz się potargować 😉

Do wyboru są też dłuższe, całodzienne rejsy w przeróżne miejsca jeziora! Możesz się wybrać m.in. do Zatoki Kości, gdzie znajduje się rekonstrukcja osady prehistorycznej, która istniała w tym miejscu prawdopodobnie około 1000 roku p.n.e.

Rejs łódką to naprawdę super sprawa! Widoki są przepiękne, a klimat jeziora wycisza i uspokaja. Szczerze polecam! 🙂

 • WSKAZÓWKA:
  Podczas rejsu porozmawiaj z kapitanem łódki. Dowiesz się od niego wielu ciekawych informacji na temat jeziora oraz okolicy. Śmiało powiedz, że jesteś z Polski. Być może kapitan będzie chciał zacieśnić z Tobą słowiańską więź i poczęstuje Cię shotem Rakiji, którą wspólnie wypijecie w trakcie cudownego rejsu! Pamiętaj, by przy wznoszeniu toastu patrzeć kapitanowi prosto w oczy – na Bałkanach w ten sposób okazuje się szacunek! A po tak wesołym rejsie, podziękuj za „dodatkowe atrakcje” zostawiając napiwek.

Cerkiew św. Jana Teologa

To symbol nie tylko Ochrydy, ale i całego kraju. Wystarczy, że wpiszesz słowo „Macedonia” w Google Grafika i znajdziesz mnóstwo podobnych kadrów. Ten budynek to prawosławna świątynia, która znajduje się na klifie w dzielnicy Kaneo. Widok robi niesamowite wrażenie tak jak i sama cerkiew, która powstała w XIV lub XV wieku.

Każdy kto jest w Ochrydzie, musi tutaj koniecznie przyjść! Cerkiew znajduje się w odległości 1 kilometra od głównego deptaku i portu.

Legenda głosi, że niegdyś w Ochrydzie znajdowało się 365 kościołów – po jednym na każdy dzień w roku. To imponująca liczba – ciekawe czy prawdziwa 😉 Mimo wszystko, w Ochrydzie do dziś zachowało się jeszcze kilka niezwykłych miejsc sakralnych Kościoła Prawosławnego. Warto je zobaczyć chociażby z zewnątrz, ze względu na ciekawą architekturę, zwłaszcza że znajdują się dość blisko siebie:

✔️ Cerkiew św. Klemensa

✔️ Cerkiew św. Klimenta i Pantelejmona

✔️ Cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepty

✔️ Cerkiew Świętej Zofii

✔️ Monastyr Świętego Nauma

 • GDZIE ZJEŚĆ W OCHRYDZIE?
  W Ochrydzie znajdziesz wiele restauracji z niesamowitym widokiem na jezioro. Restauracje przy samym brzegu mają dobudowane specjalne kładki, na których znajdują się stoliki dla gości. Dzięki temu możesz jeść, słysząc pod nogami szum obijających się o konstrukcję kładki fal! Gorąco polecam Ci restaurację Dalga, do której zaprosiliśmy naszych przyjaciół na uroczysty, weselny obiad. Jedzenie bardzo dobre, a obsługa przesympatyczna! Pozdrawiamy kelnera o imieniu Trajce 🙂
  ADRES: Kosta Abrash 3, Ohrid 6000

Twierdza Samuela

Twierdza Samuela została zbudowana w XI wieku. Ochryda była wtedy stolicą państwa bułgarskiego, którym rządził car Samuel. Forteca znajduje się na wzgórzu i góruje nad całym miastem. Do dzisiaj zachowały się imponujące mury i kilka wież obronnych, z których widoki na jezioro Ochrydzkie, góry i miasto są przepiękne. Fortyfikacje ciągną się na długość 3 kilometrów, a wysokość murów obronnych to 11-16 metrów. Z badań archeologicznych wynika, że car Samuel zbudował swoją twierdzę na miejscu innej, która pochodziła z IV wieku p.n.e. i była prawdopodobnie dziełem panujących wtedy Macedończyków.

Wstęp do fortecy kosztuje 100 denarów, czyli około 7 złotych.

Stare Miasto

Obok tradycyjnej architektury w Ochrydzie nie można przejść obojętnie. Ochrydzkie domy na Starym Mieście są zbudowane zgodnie z tureckim zwyczajem, czyli z wysuniętym do przodu piętrem. Biała elewacja i czerwone dachówki to znak rozpoznawszy tych budynków. Całość prezentuje się pięknie z perspektywy wąskich, kamiennych uliczek, którymi można spacerować bez końca.

Teatr Antyczny

Zwiedzając stare miasto, na pewno trafisz na starożytny teatr, który schowany jest pomiędzy budynkami mieszkalnymi. Budowla ta pochodzi z okresu hellenistycznego i powstała aż 200 lat p.n.e! Niestety nie wiadomo, jak duży był ten teatr i ile osób mógł pomieścić, ponieważ do dzisiaj zachowała się tylko dolna jego cześć.

 • GDZIE NOCOWAĆ W OCHRYDZIE?
  Podczas jednego z naszych pobytów, mieszkaliśmy w pensjonacie The Central Palace. Budynek znajduje się w samym centrum Ochrydy, przy głównym deptaku. Z balkonu mieliśmy przepiękny widok na Jezioro Ochrydzkie, które oddalone jest 100 metrów od pensjonatu.
  Więcej info znajdziesz tutaj: The Central Palace

Podsumowanie

Mam nadzieje, że mój wpis pomoże Ci zaplanować pobyt w Ochrydzie. W Macedonii byłam już czterokrotnie i za każdym razem odwiedzałam to miasto! To właśnie tam, razem z Dawidem zorganizowaliśmy nieoficjalną ceremonię ślubną oraz świetną imprezę weselną dla naszych najbliższych przyjaciół. Zaproszeni goście byli pod ogromnym wrażeniem tego miasta! Ty też będziesz, dlatego z całego serca, gorąco Ci je polecam!

Wiesz może, co warto zobaczyć w Ochrydzie, a nie znalazłeś/aś tego na naszej liście? Daj koniecznie znać w komentarzu!

Skomentuj

Udostępnij

Przeczytaj TEŻ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

lub skopiuj link

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)