Ten kto nas dobrze zna, wie, że uwielbiamy Macedonię, a w sumie to od 13 lutego 2019 roku Północną Macedonię 😉 Ja odwiedziłam to państwo już czterokrotnie (pierwszy raz w 2012 roku), Dawid był tam ze mną dwa razy. Zakochaliśmy się w tym kraju bez pamięci! Jednym z naszych ulubionych miast w tym kraju jest Skopje. Według nas to jedna z najciekawszych stolic europejskich, jakie dotychczas widzieliśmy, a wszystko dzięki zawiłej historii tego miasta i całego kraju. Z tego wpisu dowiesz się kilku informacji praktycznych oraz co warto zobaczyć w Skopje.
Skopje to stolica i największe miasto Północnej Macedonii. Mieszka w nim około 600 tysięcy osób. Pod względem ludności mogę je porównać do mojego rodzinnego miasta Poznania. Miasto leży w dolinie nad rzeką Wardar.
Historia stolicy Macedonii
W 1963 roku Skopje, jeszcze jako część Jugosławii, zostało praktycznie w całości zniszczone przez trzęsienie ziemi. Na pamiątkę tego wydarzenia pozostawiono stary, uszkodzony dworzec kolejowy, z zegarem, którego wskazówki zatrzymały się dokładnie w momencie tragedii. Po tej katastrofie, miasto zostało odbudowane z pomocą polskich architektów.
Po upadku Jugosławii w 1991 roku, powstała Macedonia. Grecy od początku sprzeciwili się tej nazwie. Południowi sąsiedzi uważają, że słowo Macedonia może odnosić się tylko do greckiego regionu – również Macedonii, który znajduje się w północnej części Hellady. Uważają też, że Aleksander Macedoński był Grekiem, a nie Macedończykiem.
- Jak Macedonia uzyskała niepodległość?
Przeczytaj ten wpis: Święto Niepodległości w Polsce i na świecie
Skopje 2014
W 2010 roku rząd macedoński postanowił utrzeć nosa Grekom i uczcić zbliżającą się dwudziestą rocznicę niepodległości Macedonii w wyjątkowy sposób. Tego roku rozpoczęła się rewitalizacja stolicy pod nazwą „Skopje 2014”. Głównym założeniem projektu było upiększenie miasta i odwołanie się do historii starożytnej Macedonii. W ten sposób miastu nadano antyczny styl i wygląd. Władze Skopje zainwestowały grube miliony w atrakcje turystyczne np. pomnik Aleksandra Macedońskiego, Muzeum Archeologiczne czy Muzeum Walki o Niepodległość. Projekt był realizowany do 2014 roku. Koszt inwestycji to podobno 500 milionów euro!
Ta kwota szokuje wielu Macedończyków, którzy wielokrotnie okazywali swoje niezadowolenie z tego powodu. Kraj jest biedny, a pieniądze te można było przeznaczyć na inne, bardziej potrzebne mieszkańcom inwestycje.
Z drugiej strony, ta nowoczesno-antyczna rewitalizacja przyciąga wielu turystów z innych krajów. Każdy chce zobaczyć nowe atrakcje i naszpikowane pomnikami Skopje na własne oczy i przekonać się czy to hit czy kit. Dla nas jest to zdecydowanie hit, pomimo kilku kiczowatych elementów 😉
Konflikt z Grecją trwał przez 27 lat i doprowadził w końcu do porozumienia i zmiany nazwy kraju. Od 13 lutego 2019 roku nazwa państwa ze stolicą w Skopje brzmi Macedonia Północna.
- WSKAZÓWKA!
Jeśli chcesz uniknąć duchoty i upałów, wybierz się do Skopje po sezonie wakacyjnym. Latem jest tam bardzo gorąco! Nie dość, że termometry wskazują wysokie temperatury, to dodatkowo miasto dogrzewa wszechobecny beton.
Dzisiaj Skopje to miasto kontrastów! Z jednej strony zobaczysz szarą, masywną, komunistyczną architekturę, a z drugiej ujrzysz imponujące, stylizowane na antyczne, przepięknie podświetlone nocą budynki. Do tego dochodzi jeszcze turecka dzielnica: Stara Czarszija. No i mamy architektoniczną i kulturową mieszankę, która na nas robi ogromne wrażenie 😉
Rzeka Wardar Budynek Prokuratury Generalnej Turecka dzielnica Stara Czarszija
Oto atrakcje, które warto zobaczyć w Skopje:
Pomnik Wojownika na koniu
Ogromny pomnik „Wojownika na koniu” stanął na placu Macedonia 8 września 2011 roku, z okazji 20 rocznicy niepodległości tego malutkiego kraju. Postać wojownika ma 12 metrów wysokości, a cokół, na którym stoi 10 metrów. Razem 22 metry! Mają rozmach skur…czybyki 😀
Na początku był to pomnik Aleksandra Macedońskiego, króla Starożytnej Macedonii. Monument od razu wzbudził kontrowersje, ponieważ i Grecy i Macedończycy uważają Aleksandra za swojego rodaka. Grecy oskarżyli władze Macedonii o prowokację i próbę zawłaszczenia ich historii. Dla świętego spokoju, w końcu zmieniono nazwę na bardziej poprawną politycznie. Dzisiaj jest to „Wojownik na koniu” 😉
Monument wzbudzał wiele kontrowersji również wśród mieszkańców kraju. Koszt inwestycji to szacunkowo 6 milionów euro! Dla tego dość biednego kraju, to ogromne pieniądze.
Pamiętam, gdy pierwszy raz zobaczyłam ten pomnik na własne oczy. Dosłownie, szczęka mi opadła! Posąg robi niesamowite wrażenie. Jest wielki, ma fontannę, a wieczorami dochodzą kolorowe światełka, które podświetlają całą konstrukcję.
Ogromny pomnik Aleksandra Macedońskiego Skopje nocą
- WSKAZÓWKA
Na placu Macedonia możesz spotkać przewodników, którzy ZA DARMO oprowadzą Cię po Skopje i pokażą najważniejsze atrakcje! Wybierz się na taką wycieczkę, a w ramach wdzięczności, zostaw przewodnikowi kilka euro napiwku.
Spacerując po centrum, przekonasz się o tym, że władze miasta uwielbiają pomniki. Stawiają je dosłownie wszędzie, by podkreślić tożsamość narodową i antyczne pochodzenie. Na przeciwko pomnika Aleksandra Wielkiego, po drugiej stronie Kamiennego Mostu zobaczysz wielki monument ojca Aleksandra – Filipa II.
Jestem ciekawa, ile w sumie posągów znajduje się w Skopje. Myślę, że można je liczyć w setkach!
Pomnik Filipa II – ojca Aleksandra Macedońskiego Kolejny ogromny pomnik 😀
Kamienny Most w Skopje
Kamienny Most to najstarszy most w mieście. Pochodzi z czasów osmańskich, a jego budowa rozpoczęła się w 1451 roku. Dzisiaj to symbol miasta, który pięknie prezentuje się w jego herbie. Kamienny Most łączy plac Macedonia z turecką dzielnicą Stara Czarszija.
Kamienny Most w Skopje
Stara Czarszija
To turecka dzielnica, która w czasach Imperium Osmańskiego była najważniejszą częścią miasta. Dzisiaj to kultowe miejsce, do którego dotrzesz np. przez Kamienny Most.
Znajdziesz tu mnóstwo knajpek czy kawiarni, z których wydobywa się aromat słodkiej baklavy i świeżo zaparzanej kawy po turecku. Klimatu dodają sklepowe witryny wypełnione złotą biżuterią czy bogato zdobionymi sukniami balowymi. Dzielnicę zamieszkują głównie muzułmanie pochodzenia albańskiego.
Znajduje się tutaj największy targ w Skopje – Bit Pazar. Możesz tam kupić aromatyczne przyprawy, świeże warzywa i owoce, ser i wędliny, rękodzieło i wiele innych.
Turecka dzielnica Stara Czarszija w Skopje
- GDZIE ZJEŚĆ W SKOPJE?
Na większy głód, koniecznie wpadnij do knajpki o nazwie Gostilnica Tourist. Zlokalizowana jest ona w tureckiej dzielnicy Stara Czarszija. Jedzenie jest pyszne, porcje są konkretne, a obsługa przesympatyczna. Za danie główne płaciliśmy 160 denarów, czyli około 11 złotych. Do tego zamawialiśmy 0,5 litra piwa za 100 denarów (7 złotych) i przystawki: sałatkę szopską i ostrą papryczkę również za 100 denarów.
ADRES: Boulevard Jane Sandanski 109A, Skopje
Skopsko Kale
To twierdza, na którą na pewno zwrócisz uwagę, zwiedzając centrum miasta. Widać ją doskonale z placu Macedonia. Znajduje się po drugiej stronie Kamiennego Mostu. Skopsko Kale to dobrze zachowane mury obronne. Pierwsze fortyfikacje pochodzą z czasów bizantyjskich. Ich budowa rozpoczęła się w VI wieku.
Wewnątrz twierdzy nie znajdziesz nic ciekawego. Ale i tak warto tam wejść. Z murów twierdzy widoczna jest panorama całego miasta. To idealna miejscówka dla pasjonatów fotografii i osób, które uwielbiają zachody słońca.
Twierdza Kale w Skopje Dawid fotograf 🙂
Mury obronne twierdzy Kale w Skopje
- WSKAZÓWKA:
Twierdza jest otwarta codziennie w godzinach 8:00 – 19:00, wejście jest bezpłatne.
Muzeum Archeologiczne
Muzeum jest częścią inwestycji Skopje 2014. Sam wygląd budynku robi niesamowite wrażenie! Zwłaszcza nocą, gdy cały jest podświetlony. Wstęp do muzeum kosztuje 300 denarów, czyli 21 złotych. Znajdziesz tam eksponaty z czasów prehistorycznych, aż do epoki imperium osmańskiego.
Kamienny Most i Muzeum Archeologiczne Widok na Muzeum Archeologiczne z apartamentu, który wynajęliśmy
Do Muzeum prowadzi most na rzece Wardar zwany Mostem Cywilizacji. Jest tutaj jeszcze więcej pomników! Rzeźby przedstawiają ważne dla tego kraju osobistości, m.in. wojowników, uczonych, pisarzy czy filozofów. Po prawej stronie mostu zobaczysz kolejny, Most Sztuki z kolejną dawką monumentów.
Jeszcze więcej pomników 😀
Most z pomnikami, który prowadzi do budynku Prokuratury Generalnej Republiki Macedonii
Pomiędzy mostami Sztuki i Cywilizacji zobaczysz jeden z dwóch statków na rzece Wardar. To hotel Senigallia. Ceny noclegu nie są wygórowane i z pewnością jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych hoteli. Kiedyś, z chęcią tam przenocujemy!
Rzeka Wardar i statek-hotel Senigallia
- WSKAZÓWKA!
Więcej info o hotelu znajdziesz TUTAJ.
Porta Makedonia
Kilkadziesiąt metrów od placu Macedonia ujrzysz wielki łuk triumfalny zbudowany w latach 2011 – 2012. To Porta Makedonia, który powstał by uczcić 20 lat niepodległości. Budowla ma 21 metrów wysokości. Fasadę łuku zdobią wyrzeźbione sceny z historii Macedonii.
W środku znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać okolicę np. Park Woman Warrior.
Porta Makedonia Widok z tarasu Porta Makedonia
Park Woman Warrior
Mały park w centrum Skopje. Można tam odpocząć od zgiełku miasta i upałów, które latem dają się we znaki. Spotkasz tam mieszkańców miasta, którzy spędzając czas grając w szachy czy inne gry. Prócz tego zobaczysz oczywiście jeszcze więcej pomników!
Park znajduje się zaraz za Porta Makedonia, przy Gradski Targovski Centrar czyli przy miejskim centrum handlowym.
Panowie grają parku Woman Warrior
Pomniki w parku Woman Warrior
Odpoczynek w parku Woman Warrior
- Gdzie nocować w Skopje?
Przeczytaj ten wpis: Skopje – 3 sprawdzone noclegi
Dom Pamięci Matki Teresy
Jeśli całe życie myślałeś, że Matka Teresa pochodziła z Kalkuty, to czas najwyższy, żebyś poznał prawdę. Matka Teresa, święta Kościoła Katolickiego, pochodziła ze Skopje!
Dom Pamięci znajduje się w miejscu, które było niezwykle ważne dla Matki Teresy. Kiedyś znajdował się tam kościół, w którym święta została ochrzczona i przyjęła Pierwszą Komunię.
Dom Pamięci Matki Teresy Matka Teresa pochodziła ze Skopje, a nie z Kalkuty
Cerkiew św. Klemensa z Ochrydy
Cerkiew jest główną świątynią Macedońskiego Kościoła Prawosławnego. Powstała w latach 1972 – 1990. Poza ciekawym projektem świątyni, w środku znajduje się przepiękny fresk przedstawiający postać Jezusa.
Cerkiew św. Klemensa z Ochrydy Malowidła w cerkwi św. Klemensa z Ochrydy
Meczet Mustafy Paszy
To największe i najlepiej zachowana muzułmańska świątynia w Macedonii Północnej. Znajduje się na wzgórzu w tureckiej dzielnicy Stara Czarszija. Budynek powstał w 1492 roku i do dzisiaj niewiele zmieniło się jego wyglądzie.
Niestety, zdjęcia z tego miejsca zaginęły nam w niewyjaśnionych okolicznościach…
Stary Dworzec Kolejowy
Niegdyś w budynku znajdował się dworzec kolejowy. Obecnie jest tam Muzeum Trzęsienia Ziemi, które spustoszyło miasto w 1963 roku. Nad wejściem wisi zegar, którego wskazówki zatrzymały się w momencie tragedii.
Stary dworzec kolejowy w Skopje
Góra Vodno z krzyżem
Będąc w Skopje, na pewno zwrócisz uwagę na wielki krzyż, który znajduje się na szczycie góry Vodno (1066 m n.p.m.). Widać go niemalże z każdego miejsca w stolicy. Nocą dodatkowo krzyż jest podświetlony – także trudno go nie zauważyć!
Na górę możesz wjechać kolejką. Koszt wjazdu to 100 denarów (około 7 złotych). Z samego szczytu rozpościera się przepiękny widok na stolicę Macedonii i okolice.
Widok na górę Vodno Krzyż Millenijny
Kanion Matka
To, co urzeka mnie w Macedonii przede wszystkim, to przepiękna przyroda. Jednym z najlepszych przykładów jest Kanion Matka, który znajduje się 15 kilometrów od Skopje.
W obrębie kanionu znajduje się jezioro o tej samej nazwie. To sztuczny zbiornik, który powstał w wyniku ustawienia zapory na rzece Treska. Oprócz jeziora, w kanionie znajduje się aż dziesięć jaskiń, z których największa ma aż 176 metrów długości!
Kanion Matka to jeden z najbardziej popularnych punktów na mapie Macedonii. Koniecznie wybierz się na spacer wzdłuż kanionu, a jeśli jest bardzo gorąco, wskocz do błękitnej wody, by trochę się ochłodzić. Możesz również wynająć łódkę lub kajak. Tę opcję polecam szczególnie tym, którzy chcą odkryć znajdujące się tam jaskinie.
Kanio Matka
- Przeczytaj również: Macedonia Północna – co warto zjeść
Podsumowanie
Mam nadzieje, że ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny, a wyżej wymienione atrakcje na pewno urozmaicą Twój pobyt w Skopje!
Bardzo lubimy to miasto jak i całą Macedonię. Panuje tutaj przyjazna atmosfera. Ludzie w tym kraju są pozytywni, uśmiechnięci i bardzo lubią Polaków. Polecamy każdemu podróż w tamte strony.
Jeśli byłeś już w Skopje i znasz inne ciekawe atrakcje, o których tutaj nie napisałam, koniecznie daj znać w komentarzu 🙂