fbpx
Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Skomentuj

Udostępnij

Strona www vs. media społecznościowe, czyli dlaczego warto mieć stronę internetową

Twoje profile na Facebooku i Instagramie odwiedza coraz więcej osób? Wkładasz mnóstwo pracy w tworzenie nowych treści i robienie pięknych zdjęć? To świetnie! Gratulujemy i cieszymy się, że Twoja praca przynosi efekty 🙂

Jednak nie zawsze jest tak pięknie. Media społecznościowe rządzą się swoimi prawami, które nie zawsze podobają się użytkownikom.

Dlatego w tym wpisie porównam funkcjonalności strony www oraz Facebooka i Instagrama.
Przygotowałam 10 podpunktów, dzięki którym pokażę Ci dlaczego warto mieć stronę internetową. Koniecznie przeczytaj do końca!

1. Coraz większa cenzura w mediach społecznościowych

W dzisiejszych czasach trzeba pisać tak, aby algorytm danego serwisu społecznościowego nie przyczepił się chociażby o jedno słowo lub hasztag. Jeśli się przyczepi, to może zablokować Twoje konto na kilka dni lub tygodni.

Niestety algorytm to nie człowiek, tylko sztuczna inteligencja. Często zdarza się, że zwykły pracownik supportu nie ma wpływu na algorytm i nie może cofnąć blokady, którą nałożył system komputerowy.

Dlaczego warto mieć stronę internetową

Na stronie www możesz pisać o czym chcesz bez obaw, że ktoś Ci ją zablokuje na kilka dni lub tygodni! Nie ma tam algorytmów, które działają w tajemniczy sposób. To Ty decydujesz o każdym aspekcie swojej strony internetowej!

2. Portal społecznościowy może niespodziewanie usunąć Twoje konto

Na świecie dzieją się coraz dziwniejsze rzeczy. Chyba każdy z nas to widzi. Sama przekonałam się o tym, gdy w styczniu 2021 roku Facebook usunął moje konto prywatne bez ostrzeżenia i możliwości odwołania się od tej decyzji. Podejrzewam, że było to związane z treściami, które publikowałam na temat otaczającej nas rzeczywistości (kolejny dowód na większą cenzurę). Poniżej screeny informacji, które otrzymałam od Facebooka.

Jak widzisz, Facebook twierdził, że mogę się odwołać w ciągu 30 dni. Chciałam to zrobić od razu, gdy zauważyłam blokadę, ale ostatecznie Facebook uniemożliwił mi weryfikację.

Straciłam kontakty do wielu moich znajomych np. zza granicy, których poznałam podczas moich licznych podróży. Straciłam też wszystkie swoje zdjęcia, które gromadziłam na tym koncie przez 11 lat.

Niestety, nie jestem jedyna. Naszym dwóm znajomym Facebook zablokował konta reklamowe i do dzisiaj nie wiedzą dlaczego. Przez to stracili przychody w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych (branża finansowa i dietetyczna).

Ale to nie koniec historii z moim kontem osobistym. W dniu 25.03.2021 robiłam poprawki w tym wpisie (o ironio!) i weszłam na chwilę na swoje nowe konto na Facebooku. Okazało się, że ponownie mam blokadę, bo złamałam politykę firmy! I oczywiście znowu zero wyjaśnień, co konkretnie zrobiłam. Jak widać, Wielki Niebieski Brat bardzo nie lubi mojej aktywności…

Tym razem mam większy problem. Utworzyłam kolejne nowe konto, jednak nie mogę z niego korzystać na moim laptopie i telefonie. Najprawdopodobniej Facebook zapamiętał wszystkie moje dane: numery IP sprzętów, dostawcy sieci, lokalizację oraz wiele innych szczegółów, przez które skutecznie blokuje dostęp do mojego nowego konta.

Na ten moment mam trzy wyjścia:
1. Kupić nowy komputer i telefon (nowe konto działa np. na komórce mojej mamy).
2. Znaleźć kogoś, kto potrafi obejść system Facebooka i zmienić dane wszystkich moich sprzętów.
3. Utworzyć konto pod inną nazwą, niż moje imię i nazwisko.

Jak widzisz, Facebook bardzo się postarał, żeby odciąć mnie od portalu… W ostatnim czasie, takich osób jak ja jest coraz więcej.

Świetnym przykładem jest tutaj sytuacja, z jaką musiał się zmierzyć portal Demotywatory. 21 stycznia 2021 Facebook usunął ich profil, na którym zgromadzili 2 miliony fanów!

Dlaczego tak się stało?

Do dzisiaj nie wiadomo, ponieważ Facebook nie wytłumaczył oficjalnie swojej decyzji.

To samo może stać się z Twoim kontem. Wystarczy, że algorytm uzna, że łamiesz politykę firmy albo jakiś nadgorliwy „fan” zgłosi Twój profil kilka razy i różnie może się to skończyć.

Dlaczego warto mieć stronę internetową

Twoja strona www należy do Ciebie i raczej nikt jej nie usunie bez Twojej wiedzy. Oczywiście istnieje możliwość, że serwer, na którym umieścisz stronę zepsuje się i Twoja witryna zniknie nagle z Internetu. Jednak zawsze istnieje możliwość, żeby ją przywrócić.

Jeśli będziesz systematycznie tworzyć automatyczną kopię zapasową swojej strony internetowej np. raz na tydzień, to nic wielkiego się nie stanie. Firmy hostingowe czy serwerowe również tworzą kopie zapasowe strony www. Niestety, nie jesteś w stanie zrobić tego samego ze swoim profilem na Facebooku czy Instagramie, ponieważ nie masz żadnego wpływu na te firmy.

3. Obniżone zasięgi w mediach społecznościowych

Na Facebooku i Instagramie działamy już od lat. Przez 3 lata prowadziliśmy firmę, w której zajmowaliśmy się marketingiem internetowym dla firm. Od dłuższego czasu widzimy, jak zasięgi organiczne postów są coraz niższe. Przez to treści, które tworzysz docierają do mniejszej liczby odbiorców.

Jednym z powodów takiej sytuacji jest bardzo duża konkurencja. Codziennie na Facebooku i Instagramie powstają nowe profile i grupy, przez co pojawia się coraz więcej postów. Portale społecznościowe muszą je jakoś „upchać”, kosztem niższych zasięgów.

Dlaczego warto mieć stronę internetową

Strona www pracuje 24 godziny na dobę i daje Ci dodatkowy bezpłatny zasięg. Jeśli będziesz prowadzić bloga, szybciej wypozycjonujesz swoją stronę internetową na wyższe pozycje w wyszukiwarkach zupełnie za darmo, a Twoja witryna zyska więcej czytelników.

4. Problem z linkami w mediach spłecznościowych

Jeśli chcesz wstawić link na Instagramie, możesz to zrobić tylko na dwa sposoby – umieszczasz go w BIO swojego profilu lub w relacji za pomocą funkcji „Swipe up”. Niestety ta druga opcja jest dostępna tylko dla kont, które zgromadziły 10 tysięcy obserwujących lub dla kont zweryfikowanych przez Instagrama (niebieski znaczek przy nazwie profilu).

Inaczej sprawa wygląda na Facebooku. Tam możesz umieścić link w swoim poście. Jednak wiele osób zauważa (my też), że post z linkiem ma niższy zasięg w porównaniu do postów bez linka.

Dlaczego tak się dzieje?

Facebook i Instagram chcą, abyś spędzał na tych portalach jak najwięcej czasu. Dlatego też, nie do końca im się opłaca byś klikał w linki do zewnętrznych stron i opuszczał te platformy społecznościowe. W konsekwencji, na Instagramie nie wrzucisz linka do posta, a na Facebooku posty z linkami wyświetlają się mniejszej liczbie osób, tak by zminimalizować ryzyko opuszczenia portalu przez użytkowników.

Dlaczego warto mieć stronę internetową

Na stronie www możesz umieścić tyle linków, ile chcesz. Np. w tym wpisie dodałam 4 linki: 3 wewnętrzne (do naszych wpisów i podstron) i 1 zewnętrzny (do naszego profilu na Instagramie).

Dodanie linków we wpisach na stronie internetowej pozytywnie wpływa na pozycjonowanie witryny w Google, dlatego w każdym naszym wpisie znajdziesz kilka odnośników do innych artykułów lub do ważnych informacji. Poza tym, linki ułatwiają czytelnikom nawigację na stronie.

5. Krótkie życie postów w mediach społecznościowych

Ostatnio na naszym blogu opublikowaliśmy nasz pierwszy wywiad 🙂 Z Agnieszką rozmawialiśmy o pracy na statkach. Przygotowanie wywiadu zajęło mi mnóstwo czasu. Musiałam umówić się z Agnieszką na rozmowę, którą nagrywałam dyktafonem. Nagranie wywiadu trwało około 2 godziny.

Następnie odsłuchałam całość i przepisałam rozmowę do Worda. W kolejnym etapie musiałam uporządkować wszystkie pytania, by cały wpis miał logiczny i chronologiczny sens. Następnie wprowadzałam poprawki, by wszystko było zrozumiałe dla czytelnika. Każdą zmianę konsultowałam z Agnieszką. Później dodałam zdjęcia i ważne linki. W sumie nad wywiadem pracowałam kilkadziesiąt godzin. To bardzo dużo pracy.

Gdybym ten wywiad opublikowała w formie posta na Facebooku (na Instragramie nie miałabym takiej możliwości, ponieważ wywiad jest za długi), post ten cieszyłby się popularnością maksymalnie kilkanaście godzin, a później zniknąłby wśród tysiąca innych treści na Facebooku. Moja ciężka praca poszłaby na marne.

Dlaczego warto mieć stronę internetową

Inaczej sprawa wygląda z wywiadem w formie wpisu na blogu. Użyłam w nim kilku fraz kluczowych, dzięki którym możesz go łatwo znaleźć w Google. Praca wykonana raz, będzie przynosić efekty cały czas!

Od dnia publikacji (29.12.2020) do dzisiaj wywiad został wyświetlony w Google prawie 400 razy i ta liczba będzie stale rosnąć. Link do wpisu mogę umieszczać w wielu miejscach, np. w postach na Facebooku lub w BIO na Instagramie. Wstawię go również poniżej. Może akurat jesteś ciekawy, jak wygląda praca na statku 😉

6. Trudno skategoryzować posty w mediach społecznościowych

Profile w mediach społecznościowych działają zupełnie inaczej niż strona www. Posty pojawiają się na tablicy Twoich obserwujących, „żyją” na niej kilka godzin i znikają. Oczywiście nadal widnieją na Twoim profilu. Jednak całość jest nieuporządkowana i trudno na takim profilu filtrować wybrane treści po kategoriach.

Co prawda, na Facebooku możesz wyszukać konkretny post za pomocą wyszukiwarki na profilu firmowym. Ale na Instagramie już takiej opcji nie ma. Wtedy odbiorca musi przebić się przez kilka-kilkanaście postów, by odszukać daną informację.

Dlaczego warto mieć stronę internetową

Wszystkie treści możesz w prosty sposób skategoryzować np. za pomocą zakładek w menu czy kategorii wpisów na blogu. Wtedy każda osoba z łatwością odnajdzie to, czego szuka.

7. Ograniczona ilość znaków lub zdjęć w poście

Jeśli lubisz dużo pisać, to na Instagramie się nie rozpiszesz. W poście na Insta możesz umieścić maksymalnie 2200 znaków wraz z hasztagami. Właśnie dlatego wolimy zamieszczać hasztagi w komentarzu. Poza tym, w jednym poście możesz wrzucić maksymalnie 10 zdjęć.

Dlaczego warto mieć stronę internetową

Na stronie www nie ma ograniczeń. To Ty decydujesz, jak długi będzie Twój wpis i jak dużo zdjęć pokażesz swoim czytelnikom. Dla przykładu, ten wpis ma ponad 10 tysięcy znaków.

8. Nie masz wpływu na to, jak są zbudowane media społecznościowe

Na Facebooku czy Instagramie trudno zamieścić wszystkie informacje, które chcielibyśmy przekazać. Budowa tych portali jest z góry ustalona i nie masz na nią większego wpływu np. nie możesz przestawić zdjęcia profilowego z lewej na prawdą stronę. Nie możesz też dodać swoich funkcjonalności takich jak formularze, kalendarze, kalkulatory, tabele itp.

W związku z tym, na swoim profilu nie opublikujesz wielu cennych informacji, które mogą być pomocne dla czytelników, potencjalnych klientów, zleceniodawców czy reklamodawców.

Dlaczego warto mieć stronę internetową

Strona www to Twoja wizytówka, którą możesz zbudować tak, jak chcesz. Na niej umieścisz wszystkie istotne informacje dla osób, które chciałyby podjąć z Tobą współpracę. Przedstawisz swoją ofertę i statystyki kont w mediach społecznościowych, wskażesz preferowane formy kontaktu czy opiszesz szerzej swoją misję i historię.

Gdy masz własną stronę internetową, którą odwiedza miesięcznie kilka tysięcy osób, możesz zacząć myśleć o umieszczeniu reklam firm, z którymi współpracujesz. Może to być np. wpis z recenzją produktu, który testowałeś. Taki wpis nie zginie w gąszczu kolejnych (tak jak na Instagramie czy Facebooku), ponieważ to Ty decydujesz, w którym miejscu go umieścisz i na jak długo.

9. W mediach społecznościowych musisz być aktywny cały czas

Na Facebooku i Instagramie znajdziesz mnóstwo przeróżnych informacji i co chwile pojawiają się nowe. Postów jest coraz więcej, a zasięgi są coraz niższe. Musisz się bardzo postarać, aby przykuć uwagę swoich obserwujących. Wiele osób trafi na Twój profil z przypadku i być może nie zostanie z Tobą na dłużej. A jeśli nie będziesz publikować nowych postów, Twoi obserwujący mogą o Tobie zapomnieć albo przejść do konkurencji, która jest bardziej aktywna.

Dlaczego warto mieć stronę internetową

Treści, które masz na swojej stronie internetowej pracują dla Ciebie cały czas, niezależnie od tego czy dodajesz nowe teksty raz na miesiąc czy raz na pół roku. Wpis, który napisałeś dziś, ktoś może przeczytać nawet za 5 lat 🙂

Na Twoją stronę www wejdą osoby zdecydowane, które szukają usług, produktów lub odpowiedzi na interesujący ich temat.

Oczywiście, to czy znajdą Twoją stronę internetową zależy od tego, na którym miejscu w Google się wyświetli. Zadbaj o pozycjonowanie i używaj fraz kluczowych w swoich tekstach na stronie www. Na pewno dzięki temu Twoja witryna zwiększy swoją pozycję w Google i będzie częściej odwiedzana.

10. Nie każdy ma profil na Facebooku lub Instagramie

Na pewno wśród Twoich znajomych znajdą się osoby, które nie posiadają konta w mediach społecznościowych albo korzystają z nich bardzo rzadko. Takich osób jest więcej! Nawet jeśli zrobisz najlepszego posta na świecie, do nich on na pewno nie dotrze.

Dlaczego warto mieć stronę internetową

Ograniczając się tylko do Facebooka i Instagrama tracisz wielu potencjalnych czytelników czy klientów, którzy z różnych względów unikają mediów społecznościowych. Rozszerz swoją działalność o stronę internetową, a każdy, kto posiada dostęp do Internetu będzie mógł ją znaleźć.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, dlaczego warto mieć stronę internetową. Jak widzisz, poleganie na mediach społecznościowych w 100% nie jest do końca opłacalne.

Rozwijaj swoją działalność w sieci na różne sposoby! Własna strona internetowa na pewno da Ci większe bezpieczeństwo i pewność niż profil na Facebooku czy Instagramie.

Oczywiście, warto mieć własne profile na tych platformach, bo to właśnie tam możesz promować swoją stronę www np. zamieszczając linki do wpisów na blogu.

A jeśli szukasz kogoś, kto tworzy strony www, to dobrze trafiłeś! Tym właśnie zajmujemy się na co dzień 🙂 Koniecznie sprawdź naszą ofertę! A jeśli ciekawi Cię, ile kosztuje nowa strona internetowa, wypełnij formularz bezpłatnej wyceny. Odeślemy Ci konkretną propozycję współpracy.

Wszystkie informacje znajdziesz w linku poniżej:

A jeśli podobał Ci się ten wpis, to napisz komentarz na Facebooku lub Instagramie albo pod tym wpisem. Będzie nam bardzo miło 🙂

Skomentuj

Udostępnij

Przeczytaj TEŻ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

lub skopiuj link

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)