fbpx

Skomentuj

Udostępnij

Kanał Jamneński, falochron i wrota sztormowe w Unieściu

Falochron i wrota sztormowe

Nasz kamper jest w trakcie budowy, a nas aż nosi, by odkrywać nowe miejsca. Dlatego staramy się przynajmniej raz w tygodniu zamknąć laptopy i zobaczyć coś ciekawego w najbliższej okolicy. W jedną z październikowych niedziel, skorzystaliśmy z przepięknej słonecznej pogody i wybraliśmy się nad morze.

Pojechaliśmy do Unieścia – niewielkiej miejscowości, która sąsiaduje ze znanym w całej Polsce Mielnem. Chcieliśmy zobaczyć kanał Jamneński, czyli miejsce w którym słodkie wody jeziora Jamno spotykają się ze słonymi wodami Morza Bałtyckiego. Tutaj też znajdują się dwie ciekawe konstrukcje: falochron i wrota sztormowe.

Kanał Jamneński czyli Jamneński Nurt

Kanał Jamneński, zwany też Jamneńskim Nurtem to niespełna kilometrowa przetoka wodna, która łączy jezioro Jamno z morzem Bałtyckim. Znajdują się tam dwie bardzo ciekawe konstrukcje: falochron i wrota szturmowe. Zostały one zbudowane, by wspomagać bezpieczną wymianę wód między Bałtykiem a jeziorem Jamno.

Kiedyś w tym miejscu kanał był płytki i szeroki. Woda z jeziora odpływała powoli. Zdarzało się też, że kanał był całkowicie zasypywany przez piasek, który nanosiły fale. W momencie, gdy poziom wody w morzu się zwiększał, kanał poszerzał się i robił się głębszy. Do jeziora dostawało się wtedy więcej wody morskiej, która odświeżała jezioro Jamno i powodowała lekkie zasolenie.

Falochron i wrota szturmowe na Kanale Jamneńskim

W ostatnich latach poziom wody w Morzu Bałtyckim mocno się zwiększył. Podczas sztormów do kanału i jeziora wpływało coraz więcej morskiej wody. Mogłoby to sprawić niemałe problemy mieszkańcom okolicznych miejscowości.

W związku z tym, władze postanowiły uregulować przepływ wody do jeziora i pogłębić kanał. Na korycie ustawiono wrota sztormowe. Składają się one z czterech niezależnych segmentów, z których każdy wyposażony jest w dwa ruchome skrzydła.

Działają one jak drzwi. Jeśli woda w kanale od strony morza jest w granicach dopuszczalnego poziomu, wrota są otwarte. Jednak gdy poziom wody niebezpiecznie wzrasta, wrota są zamykane.

Kolejną ciekawą konstrukcją przy Kanale Jamneńskim jest ogromny, betonowy falochron, który znajduje się tuż przy brzegu morza.

Falochron chroni koryto kanału i zabezpiecza konstrukcję wrót sztormowych przed dużymi falami, np. w trakcie sztormów. Pozwala również na ruch piasku wzdłuż brzegu. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji. Betonowy falochron nie stoi na dnie morskim, tylko opiera się na metalowych słupach o szerokiej średnicy. Dzięki temu woda pod falochronem może swobodnie przepływać.

  • CIEKAWOSTKA:
    Falochron ma 200 metrów długości i 5 metrów wysokości.

Jak działa falochron

Podczas sztormu, betonowa konstrukcja falochronu rozbija fale. Prądy, które te fale tworzą, przepływają pod falochronem, jednak nie mają wystarczającej mocy, by przenosić pasek – tak, jak to się dzieje na zwykłym brzegu. Przez to, w cieniu falochronu powstaje szeroka plaża, sprawiając tym samym nie lada gratkę dla plażowiczów!

Kanał Jamneński – okolica

Okolica kanału jest bardzo cicha, bardzo spokojna i bardzo urokliwa. To idealne miejsce na niedzielny spacer czy nordic walking. Nad kanałem spotkasz wielu wędkarzy, którzy w spokoju łowią rybki. Oprócz morza, jeziora i kanału, znajdziesz tutaj tereny leśne, w których poczujesz zapach drzew i jednocześnie usłyszysz szum rozbijających się o falochron fal.

Niedaleko kanału, pomiędzy krzakami odkryliśmy też pozostałości po budowlach, które ktoś ozdobił. Super! Zamiast odstraszać, zachęcają by podejść bliżej i zrobić sobie fotkę 🙂

Czy można chcieć czegoś więcej? Tak, można!

Kanał Jamneński znajduje się mniej więcej w połowie trasy rowerowej z Mielna do Łaz. Jeśli uwielbiasz podróże rowerem, koniecznie przejedź się wzdłuż mierzei oddzielającej Bałtyk od jeziora Jamno. Jest cudownie!

Podsumowanie

Kanał Jamneński, falochron i wrota sztormowe to miejsce nad polskim morzem, które warto zobaczyć! Jeśli uwielbiasz spacery lub inne formy aktywności, na pewno nie będziesz się tutaj nudził. Latem koniecznie wpadnij tu poplażować – plaża przy kanale wydaje się być dużo ciekawsza, od tej „zwykłej”.

Znasz inne przykłady nietypowych miejsc nad polskim morzem?
Daj nam znać w komentarzu. Chętnie je odwiedzimy 🙂

Skomentuj

Udostępnij