fbpx
Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Skomentuj

Udostępnij

Ekopark Wschodni w Kołobrzegu – piękne miejsce na spacer lub wycieczkę rowerową

Ekopark Wschodni w Kołobrzegu

Uwielbiamy przebywać wśród natury. Najlepiej takiej dzikiej i nieodkrytej. Wydawać by się mogło, że w najpopularniejszych nadmorskich kurortach nie ma takich terenów. A jednak! Ekopark Wschodni w Kołobrzegu jest szczególnym miejscem nad polskim morzem. Odnajdziesz tutaj spokój i wyjątkową, dziką przyrodę.

Ekopark Wschodni w Kołobrzegu – historia powstania

Ekopark Wschodni znajduje się we wschodniej części miasta, na terenach leśnych oddzielających kurort od osiedla Podczele. Podczele było kiedyś oddzielnym miastem. Powstało w 1935 roku jako zaplecze dla budowanego w miejscowości Bagicz lotniska. Mieścina była przeznaczona dla niemieckiego lotnictwa. Po przegranej wojnie koszary zajęła Armia Radziecka i utworzyła tutaj swoje sowieckie miasteczko. Po zmianie ustroju, Podczele zostało włączone do Kołobrzegu w 1992 roku.

Las, który oddziela Kołobrzeg od dzisiejszego osiedla Podczele, przez te wszystkie lata pozostał praktycznie nietknięty. Kiedyś były to tereny wojskowe. Zwykły, szary człowiek nie miał tutaj po prostu wstępu. Dzięki temu, teren dzisiejszego parku nie został zdegradowany i zagospodarowany. Przyroda rozwijała się tutaj w swoim naturalnym tempie.

Dzisiaj to miejsce jest wyjątkowe ze względów przyrodniczych! Ekopark Wschodni został powołany przez władze Kołobrzegu w 1996 roku i jest częścią Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego. Zajmuje teren 381ha.

Ekopark Wschodni w Kołobrzegu i Solne Bagno

Najważniejszym elementem Ekoparku są unikatowe solne torfowiska, które nazywają się Solnym Bagnem. Swoje siedliska mają tutaj wyjątkowe okazy roślin i zwierząt. Teren parku jest miejscem występowania, gniazdowania i żerowania ok 100 gatunków ptaków. Wśród nich znajdziesz m.in. takie gatunki: bąk, rybołów, czapla biała, żuraw, rybitwa rzeczna, gęś gęgawa czy łabędź niemy.

  • WSKAZÓWKA
    Nad bagnami spotkasz kaczki i łabędzie. Pamiętaj, żeby nie karmić ich pieczywem! Ma ono zły wpływ na zdrowie tych ptaków. Lepiej zabierz ze sobą drobno pokrojone warzywa takie jak marchewka czy kapusta. Możesz zabrać też ziarna zbóż lub specjalną karmę dla ptaków.

Ponadto, teren parku zamieszkują ssaki takie jak gronostaj, ryjówka malutka czy jenot i gady np. żmija zygzakowata, padalec zwyczajny. Swój dom ma tutaj kilka gatunków ryb i płazów.

Jeśli chodzi o florę, znajdziesz tutaj kwiaty m.in. orliki pospolite, pływacza zachodniego , różne odmiany stroczyków czy bluszcz pospolity. Na terenie parku odnajdziesz też rzadko spotykane grzyby:  smardz jadalny czy ozorek dębowy oraz mchy: gładysz paprociowaty i miecherę spłaszczoną.

Ekopark Wschodni w Kołobrzegu – trasa rowerowa

Przez Ekopark Wschodni w Kołobrzegu przebiega trasa rowerowo-spacerowa, która jest częścią Międzynarodowego Szlaku Nadmorskiego R10. Ścieżka znajduje się w północnej części parku między Kołobrzegiem a Sianożętami.

  • WSKAZÓWKA
    Międzynarodowy Szlak Nadmorski R10 ciągnie się przez cały Kołobrzeg w jego północnej części. To świetna okazja, by zrobić sobie dłuższą wycieczkę od portu morskiego z latarnią, przez molo i dalej wzdłuż linii brzegowej do Ekoparku, kończąc na lotnisku w Bagiczu. Trasa jest prosta i bardzo dobrze oznakowana.

Widoki w tym miejscu są przepiękne! Z jednej strony ciągną się wydmy, plaża i morze, a z drugiej liczne solne torfowiska. Część trasy jest utwardzona. Tam gdzie nie było to możliwe, wybudowany zostały drewniane kładki, które świetnie wpisują się w ten naturalny krajobraz. Po drodze jest sporo miejsc, w których można odpocząć, zjeść posiłek i podziwiać przepiękne widoki.

Ekopark Wschodni w Kołobrzegu – informacje praktyczne:

  • Na terenie parku należy przestrzegać regulaminu, podobnie jak w innych parkach krajobrazowych. Po drodze znajdziesz tablice z zasadami, które obowiązują na tym obszarze.
  • Pamiętaj o ciepłych ubraniach poza sezonem letnim. Na rower warto zabrać czapkę. Czasami bardzo mocno wieje.
  • Zabierz ze sobą coś do jedzenia. Na trasie rowerowo-spacerowej jest kilka drewnianych altanek, w których możesz odpocząć, podziwiać piękne widoki i posilić się przed dalszą trasą.
  • Na trasie jest kilka zejść na plażę. W sezonie wakacyjnym można połączyć plażowanie nad morzem ze zwiedzaniem okolicznych solnych torfowisk.

Podsumowanie

Ekopark Wschodni w Kołobrzegu to wyjątkowe miejsce nad polskim morzem! Można tutaj spędzić 2 godziny (tak jak my) albo i cały dzień! Wszystko zależy od tego jaki masz plan i jak dużo chcesz zobaczyć! My na pewno jeszcze tutaj wrócimy!

Znasz inne ciekawe miejsca położone nad samym morzem lub w jego pobliżu? Daj znać w komentarzu 🙂

Skomentuj

Udostępnij

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

lub skopiuj link

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)