Już od początku roku 2021, co jakiś czas czytaliśmy we wielu mediach, że małe Sarbinowo będzie hitem wakacji. Skoro tak, postanowiliśmy sprawdzić co kryje ta nadmorska wioska. Wybraliśmy się tam w czerwcowy poniedziałek. Przez pierwsze pół dnia pogoda była idealna, więc wykorzystaliśmy ją na plażowanie. Później zrobiło się pochmurno, więc wybraliśmy się na spacer, by zobaczyć najciekawsze atrakcje w Sarbinowie.
Zapraszam do odkrycia tej klimatycznej, nadmorskiej miejscowości.
Sarbinowo – lokalizacja i informacje praktyczne
Wieś Sarbinowo znajduje się w województwie Zachodniopomorskim, ok. 7 kilometrów od popularnego Mielna i 18 kilometrów od Koszalina. Poza sezonem turystycznym, mieszka tutaj około 670 osób (dane z 2007 roku).
Do Sarbinowa wybraliśmy się samochodem. W miejscowości jest sporo parkingów blisko plaży. Część z nich jest bezpłatna. My zaparkowaliśmy przy ul. Nadmorskiej 4 i nie płaciliśmy za postój. Zaraz obok parkingu znajduje się charakterystyczny budynek, który opiszę niżej.
Oprócz tego, samochód można zaparkować praktycznie przy samej promenadzie. Z tego co widzieliśmy, to miejsce również było bezpłatne.
Parking przy ul. Nadmorskiej 4
Parking przy ul. Nadmorskiej tuż przy samej promenadzie.
Krótka historia Sarbinowa
Pierwsze informacje o Sarbinowie pojawiają się w dokumentach z 1306 i 1309 roku, jednak dokładna data powstania wsi jest nieznana. Jak wynika z dawnych zapisków, wioska ta była własnością klasztoru Cystersów w Darguniu. Co ciekawe, w tamtych czasach Sarbinowo leżało 1,5 kilometra od linii brzegowej i było wsią o charakterze rolniczym. W wyniku działania fal, które podmywały wybrzeże i zabierały kolejne metry lądu, wieś stopniowo zbliżała się do wybrzeża. I tak po kilku stuleciach, Sarbinowo w końcu znalazło się nad samym morzem Bałtyckim.
Ta zmiana spowodowała, że większość mieszkańców porzuciła rolnictwo, a sama wioska przekształciła się w osadę rybacką. Jednak morze nadal było nieustępliwe i dalej wdzierało się w głąb lądu. Mieszkańcy obawiali się, że morska woda w końcu pochłonie wioskę. Sytuacja stawała się coraz bardziej niebezpieczna, dlatego na początku XX wieku, w 1910 roku, wybudowano kamienno-betonowy mur oporowy, który zabezpieczył wieś przed niszczycielskim działaniem morza. Dzięki temu, Sarbinowo zaczęło się rozwijać i w krótkim czasie powstała bardzo duża baza noclegowa.
W czasach zaboru pruskiego, Sarbinowo znajdowało się na terenie Prus, a później III Rzeszy. Do 1945 roku wieś nazywała się Sorenbohm.
Dzisiaj Sarbinowo jest znanym kurortem letniskowym i jest typowane na wakacyjny hit lata 2021. We wsi nadal widać pozostałości po osadzie rybackiej. W 2013 roku w miejsce muru oporowego, dobudowano przepiękną promenadę o długości 1,2 kilometra.
Promenada w Sarbinowie
Najciekawsze atrakcje w Sarbinowie i okolicy
Sarbinowo to bardzo klimatyczna, mała wioska. Budynki są zadbane, eleganckie a okolica cicha i spokojna. To miejscowość idealna na wakacje z całą rodziną. W pobliżu znajdują się inne znane nadmorskiej miejscowości takie jak:
✅ Gąski z latarnią morską (około 3,5 kilometra),
✅ Chłopy czyli wyjątkowa wioska rybacka (około 2 kilometry),
✅ Mielno – znany kurort imprezowy, w którym możesz odpoczywać nad morzem, a także nad jeziorem Jamno (około 7 kilometrów).
Plaża i pomost w Sarbinowie
Plaża w Sarbinowie to niewątpliwy atut tej małej miejscowości. Jest szeroka, czysta, a wzdłuż niej ciągnie się promenada. Poza tym, po lewej stronie miejscowości znajduje się pomost tuż przy samym brzegu.
Jeśli chodzi o dno morza, to tuż przy wejściu jest trochę kamieni. Jednak jest to tylko wąski pasek, później dno jest gładkie. Sama woda jest bardzo czysta i jedna z najcieplejszych, ze wszystkich miejscowości, które odwiedzaliśmy w podobnym czasie (byliśmy w Mielnie, Unieściu, Łazach i Chłopach).
W Sarbinowie znajduje się strzeżone kąpielisko. Zejście jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Szeroka plaża w Sarbinowie
Kąpielisko strzeżone Pomost tuż przy samym brzegu
Bardzo czysta i ciepła woda w Sarbinowie
Warto zrobić sobie spacer plażą i wybrać się do Chłop lub do Gąsek
Plaża w Sarbinowie
Promenada w Sarbinowie
Tak jak wspominałam, by uchronić Sarbinowo przed zalaniem, na początku XX wieku wybudowano mur oporowy, a w 2013 roku dobudowano do niego szeroką promenadę, która jest długa na 1,2 kilometra. To świetne miejsce na spacer, zakupy pamiątek, a także na obiad z widokiem na plażę, morze i zachody słońca. Na tym nadmorskim deptaku można również odpocząć i usiąść na jednej z wielu ławeczek.
Tuż przy promenadzie znajduje się wiele pensjonatów i apartamentów do wynajęcia z przepięknym widokiem na morze Bałtyckie.
Szeroka promenada w Sarbinowie
Życię tętni na promendadzie w Sarbinowie
Knajpki, sklepy z pamiątkami i noclegi – to wszystko znajdziesz na promenadzie w Sarbinowie
Wejście na promenadę przy placu zabaw Jedno z wejść na plażę i promenadę
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Sarbinowie
Ten charakterystyczny neogotycki kościół w Sarbinowie został wybudowany w 1857 roku w miejscu średniowiecznej świątyni, której groziło zawalenie. Pierwszy obiekt powstał tutaj w XIII wieku i należał do zakonu templariuszy. W XIV wieku przeszedł z ręce joannitów, a 200 lat później kościół był świątynią protestancką.
Budynek zbudowany jest m.in z czerwonej cegły, a wewnątrz można zobaczyć wyposażenie z XIX wieku, w tym zabytkowe organy, drewniany ołtarz i chrzcielnicę, dzwon z 1920 roku oraz barwne witraże.
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Sarbinowie
Strzelistą wieżę tego kościoła z powodzeniem można traktować jako punkt orientacyjny. Widać ją nawet w Chłopach. Jest wysoka na 40 metrów i kiedyś pełniła funkcję widokową i sygnalizacyjną. Niewątpliwie cały budynek, jest jednym z najciekawszych obiektów sakralnych w województwie Zachodniopomorskim.
Kościół otacza murowane ogrodzenie. Na zewnątrz znajdują się ławki, a także parking. Opłata za postój wynosi „co łaska”.
Wieża, którą widać aż w Chłopach Na górze znajdują się zabytkowe organy
Kolorowe witraże dodają klimatu Drewniane wnętrze kościóła pw. Wniebowzięcia NMP w Sarbinowie
Ławeczki na zewnątrz kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Sarbinowie
Chata rybacka w Sarbinowie
Zaraz przy placu, gdzie zaparkowaliśmy nasze auto (ul. Nadmorska 4), znajduje się chata rybacka, która jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to jeden z najstarszych budynków w Sarbinowie wykonany w stylu szachulcowym czyli z białą elewacją, drewnianymi belkami i dachem pokrytym strzechą.
Chata rybacka w Sarbinowie przy ul. Nadmorskiej 4
Chata rybacka przy ul. Nadmorskiej 4 w Sarbinowie
Taki humorek 🙂
Poza tym, w Sarbinowie jest wiele innych ciekawych pod względem architektonicznym, budynków. Większość z nich znajduje się na ul. Nadmorskiej i dzisiaj pełnią funkcję głównie mieszkalną.
Piękne, niebieskie ozdoby okien
Przepiękne budynki przy ul. Nadmorskiej
Jeden z budynków przy ul. Nadmorskiej
Ul. Nadmorska w Sarbinowie
Największy dmuchany park rozrywki w Polsce
W Sarbinowie znajduje się atrakcja, która na pewno spodoba się każdemu dziecku, a także wielu dorosłym, ponieważ każdy może z niej skorzystać. Mowa o największym dmuchanym parku rozrywki w Polsce FunWorld, który znajduje się przy ul. Południowej 43.
Dmuchany park rozrywki działa codziennie w godzinach 10:00 – 21:30. Wstęp na 60 minut kosztuje 40 zł, a 2 godziny 50 zł (dla opiekuna wejście jest gratis). W środku jest mnóstwo przeróżnych atrakcji:
🔸 labirynty,
🔸 gigantyczne zjeżdżalnie,
🔸 skocznie,
🔸 suche baseny z kulkami,
🔸 tory z przeszkodami.
Właściciele pomyśleli też o rodzicach i stworzyli dla nich strefę odpoczynku, z której można obserwować bawiące się dzieci.
To miejsce na pewno spodoba się dzieciom 😀
Fajnie i kolorowo Jedna z wielu zjeżdżali
Dmuchane tory przeszkód Leżaki dla opiekunów
Na miejscu można kupić kuleczkowe lody.
Pozostałe atrakcje w Sarbinowie
W Sarbinowie jest też wiele innych atrakcji, typowych dla nadmorskich miejscowości. Można przejechać się turystyczną kolejką, wynająć rowery i gokarty, czy skorzystać z ogromnego placu zabaw Małpi Gaj lub placu zabaw przy samej promenadzie.
Turystyczna kolejka w Sarbinowie
Wypożyczalnia gokartów i rowerów w Sarbinowie.
Małpi Gaj w Sarbinowie
Plac zabaw przy promenadzie
Ogrody Hortulus w Dobrzycy
Szukasz ciekawego miejsca w niedalekiej odległości od Sarbinowa? Polecamy wizytę w Dobrzycy, gdzie znajdują się dwa duże kompleksy ogrodowe. Odwiedziliśmy to miejsce i bardzo nam się podobało. W Ogrodach Hortulus Spectabilis zobaczysz największy na świecie labirynt grabowy, wieżę widokową i przepiękne kwiaty, drzewa i ozdoby, a w Ogrodach Tematycznych Hortulus możesz podziwiać 28 ogrodów o różnej tematyce i stylistyce. Warto tam pojechać z całą rodziną. To tylko 17 kilometrów od Sarbinowa.
Najciekawsze atrakcje w Sarbinowie – podsumowanie
W Sarbinowie byliśmy już trzeci raz. Podczas dwóch pierwszych wizyt, byliśmy tutaj przejazdem. Na plażę wchodziliśmy tylko na chwilę, by zobaczyć zachód słońca. Kolejna wizyta trwała już dłużej i pozwoliła nam zapoznać się bliżej z tą miejscowością.
Muszę przyznać, że bardzo nam się podoba ta wioska. Jest tutaj cicho i spokojnie, a plaża jest jedną z najładniejszych w okolicy. Do tego wszystkiego, woda jest ciepła a miejscowość zadbana. No i jest promenada i największy dmuchany park rozrywki w Polsce! Czego chcieć więcej? Na pewno wrócimy tutaj jeszcze nie raz 🙂