fbpx
Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Skomentuj

Udostępnij

Dąbkowice – mała wioska między Morzem Bałtyckim a jeziorem Bukowo

Jezioro Bukowo w Dąbkowicach | Plaża w Dąbkowicach | Co robić w Dąbkowicach | Atrakcje w Dąbkowicach | Patrycja i Dawid Krajewscy w podróży

Początek września obfitował w piękną i słoneczną pogodę. Postanowiliśmy więc wykorzystać te sprzyjające warunki i odwiedziliśmy kolejne miejsce nad morzem w okolicy Dąbek. Tym razem wybraliśmy się na wycieczkę rowerową do Dąbkowic. To mała wioska, a właściwie wioseczka, położona pomiędzy Jeziorem Bukowo, a Morzem Bałtyckim.

Co robić w Dąbkowicach? O tym przeczytasz poniżej.

Dąbkowice – lokalizacja

Dąbkowice to osada położona w województwie Zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim i gminie Darłowo około 6 kilometrów od Dąbek. Znajduje się na Mierzei Bukowskiej, pomiędzy Jeziorem Bukowo, a Morzem Bałtyckim. Do Dąbkowic prowadzi tylko jedna droga, która zaczyna się w Dąbkach zaraz obok Przystani Żeglarskiej.

Na tej drodze, która prowadzi przez piękny las, znajduje się obszar objęty programem Natura 2000, który zamieszkują różne gatunki płazów i gadów. Często wylegują się na ciepłej od słońca jezdni. Z tego powodu, wjazd autem na trasę do Dąbkowic jest możliwy tylko w określonych przypadkach: jeśli jesteś mieszkańcem wioski lub masz wykupiony nocleg w jednym z ośrodków wypoczynkowych.

Jeśli bardzo zależy Ci na tym, by wjechać tam autem, możesz wykupić pozwolenie w Urzędzie Gminy Darłowo. W innym przypadku pozostaje Ci spacer lub inny środek transportu. My do Dąbkowic wybraliśmy się na naszych niezawodnych składakach. W sumie dojazd na trasie Dąbki – Dąbkowice zajął nam 20 minut.

Dąbkowice – krótka historia

Dąbkowice to dawna osada rybacka, która pomimo wojen przetrwała setki lat aż do dzisiaj. Dokładna data powstania osady nie jest znana. Pierwsze wzmianki o Dąbkowicach pojawiają się w rejestrze podatkowym z 1760 roku. Przez wieki zmienił się charakter wioski i liczba mieszkańców. Dawniej mieszkali tutaj rybacy, którzy łowili ryby przede wszystkim w jeziorze Bukowo. Dzisiaj praktycznie nikt nie mieszka tutaj na stałe. Według Wikipedii, w 2009 roku Dąbkowice zamieszkiwały tylko 4 osoby.

W dawnych czasach, zagrody rybackie były wielokrotnie zalewane przez niszczycielskie siły Morza Bałtyckiego. Fale podczas sztormów z łatwością pokonywały słabo zabezpieczony brzeg. Pod koniec XIX wieku w Dąbkowicach znajdowało się 9 zagród. Sytuacja poprawiła się w 1925 roku. Wtedy władze nasadziły drzewa na wydmach, dzięki czemu wzmocniono brzeg. Poza tym, zdecydowano też o przekopaniu Mierzei Bukowskiej. Tak powstał Kanał Szczuczy, który połączył Jezioro Bukowo i Morze Bałtyckie. Kanał Szczuczy znajduje się około 1 kilometra od Dąbkowic.

Podobno w pobliskim lesie nadal można spotkać pozostałości po dawnych gospodarstwach – rosną tam pojedyncze drzewa owocowe i krzewy.

W czasach II wojny światowej, tereny od Dąbkowic aż po Darłowo były wykorzystywane przez III Rzeszę jako poligon doświadczalny. W Dąbkowicach znajdował się jeden ze strategicznych punktów obserwacyjnych.

Podobno 100 metrów od zejścia na plażę przy ośrodku Pod Wydmą, można czasem zobaczyć zarys szkieletu zatopionego w piasku, małego statku, który według szacunków datowany jest na czasy wojenne. Przy statku znajdują się ukryte w wodzie elementy ciężko zbrojonego betonu.

Z Dąbkowicami związana jest jedna z legend. Mówi ona o nieszczęśliwej miłości: dziewczyny, która pochodziła z biednej rodziny w Dąbkowicach i chłopaku, który pochodził z folwarku ziemskiego. Związali się wbrew woli swoich rodziców. Ich miłość zakończyła się tragicznie. Starzy rybacy twierdzili, że oczko wodne, które znajduje się mniej więcej w połowie drogi do Dąbek to drzwi do świata po drugiej stronie. Młodzi, jadąc powozem na ślub zatonęli właśnie w tym malutkim stawie i nigdy ich nie odnaleziono.

Dzisiaj w Dąbkowicach można wynająć domki, pokoje, miejsce na polu campingowym a nawet domki na wodzie.

Co robić w Dąbkowicach – atrakcje

Przed przyjazdem do Dąbkowic wiedzieliśmy, że to mała wioska, ale nie myśleliśmy, że aż tak! Przejazd rowerem przez całą miejscowość zajął nam może 4 minuty! Jest tutaj tylko jedna droga: po prawej znajdują się ośrodki wypoczynkowe, a po lewej stronie wybrzeże jeziora Bukowo.

Dąbkowice to oaza spokoju! Auta rzadko jeżdżą, bo ruch samochodowy jest ograniczony do minimum. Chyba nawet nie ma tutaj typowego sklepu spożywczego. Za to jest bar i dwie smażalnie ryb. To świetne miejsce, by odpocząć dosłownie od wszystkiego! Co robić w Dąbkowicach? Dowiedz się i czytaj dalej.

Jezioro Bukowo czyli raj dla wędkarzy

Dąbkowice leżą nad przepięknym jeziorem Bukowo, które kiedyś było zatoką morską. Wszechobecna cisza i spokój sprawia, że to idealne miejsce dla osób, które uwielbiają wędkować. Jezioro jest bogate w 20 różnych gatunków ryb. Najczęściej można tutaj złowić sandacza lub węgorza. Poza tym, można w łatwy sposób przedostać się łodzią z Jeziora Bukowo do Morza Bałtyckiego za pomocą Kanału Szczuczego (jeśli jest drożny) i łowić ryby słonowodne.

Plaża w Dąbkowicach

Plaża w Dąbkowicach bardzo nam się podobała! Jest szeroka i nie ma na niej tłumów. My byliśmy w Dąbkowicach w tygodniu pod wieczór i na plaży spotkaliśmy tylko jednego pana. Siedział sobie na brzegu i łowił ryby na dwie wędki. Plaża w Dąbkowicach to miejsce idealne dla każdego, kto ceni sobie prywatność, ciszę i spokój.

Kanał Szczuczy

Kanał Szczuczy to świetna miejscówka na spacer! Okolica jest naprawdę piękna i dzika. Byliśmy tutaj już 2 razy i na pewno wrócimy ponownie. Podobno szczególnie ładnie jest tutaj zimą.

Leśna trasa Dąbkowice – Dąbki

Jedyna droga, która wychodzi z Dąbkowic prowadzi do Dąbek. To kolejna propozycja na spacer lub wycieczkę rowerową wśród drzew i dobroczynnych właściwość tamtejszego klimatu. Dąbki to kolejna nadmorska miejscowość, położona również nad jeziorem Bukowo, którą warto odwiedzić przy okazji pobytu w Dąbkowicach. Można tutaj np. skorzystać z oferty Przystani Żeglarskiej oraz szkoły windsurfingu.

Dąbkowice – podsumowanie

Co robić w Dąbkowicach? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: odpoczywać! Odpoczywać od tłumów, samochodów i zgiełku popularnych, nadmorskich miejscowości.

Dzięki położeniu wioski – pomiędzy sosnowymi lasami i wodami Jeziora Bukowo i Morza Bałtyckiego, powstaje tutaj wyjątkowy mikroklimat, który wpłynie pozytywnie na samopoczucie i zresetuje umysł.

Myślę, że Dąbkowice to idealne miejsce dla rodzin i osób, które chcą poczuć bliskość z naturą, z towarzyszami i z samym sobą.

Skomentuj

Udostępnij

Przeczytaj TEŻ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

lub skopiuj link

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)