fbpx
Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.

Skomentuj

Udostępnij

Święto Niepodległości w Polsce i innych krajach świata

Święto Niepodległości w Polsce i innych krajach

Święto Niepodległości to najważniejszy dzień w roku dla każdego suwerennego kraju. W Polsce Dzień Niepodległości obchodzimy 11 listopada. To dobry moment, by zastanowić się czym właściwie ta niepodległość jest.

Istnieje wiele definicji niepodległości. Jedna z nich, którą znalazłam w Internecie mówi, że niepodległość to:

„Niezależność państwa od formalnego i nieformalnego wpływu innych jednostek politycznych.”

A teraz powiem Ci czym dla mnie jest niepodległość.

Uważam, że niepodległość to wolność w podejmowaniu suwerennych decyzji, nie tylko przez państwo, ale również (a może przede wszystkim) przez jego obywateli. W końcu to obywatele tworzą dany kraj.

Wiele współczesnych państw swoją niepodległość uzyskała w zeszłym wieku, czyli stosunkowo niedawno. Jak pokazuje historia, nic nie jest dane na zawsze, a o wolność trzeba się troszczyć cały czas i nigdy o niej nie zapominać!

W tym wpisie dowiesz się, jak o wolność walczyły Polska i inne państwa na świecie oraz w jaki sposób swoją niepodległość dzisiaj świętują. Zapraszam do lektury.

Święto Niepodległości w Indiach

Po II wojnie światowej Imperium Brytyjskie miało duże problemy, by utrzymać swoje kolonie. Fakt ten wykorzystały Indie, które 15 sierpnia 1947 roku ogłosiły swoją niepodległość. Tego dnia, w Czerwonym Forcie w Delhi, po raz pierwszy wciągnięto flagę Indii na maszt.

Obecnie główne obchody Święta Niepodległości organizowane są w tym samym miejscu. Rozpoczyna je urzędujący premier, który wciąga trójkolorową flagę na maszt, a następnie wygłasza orędzie do narodu. Tego dnia ulicami miast przechodzą indyjskie wojska, które prezentują swoje wyposażenie oraz techniczne osiągnięcia Indii.

Dzień Niepodległości na Islandii

1 grudnia 1918 roku, czyli niedługo po zakończeniu I wojny światowej, powstało Królestwo Islandii. Kraj nie był całkowicie suwerenny, ponieważ monarchia była związana unią z Danią. Dopiero 17 czerwca 1944 roku ogłoszono pełną niezależność i niepodległość. Tak powstała Republika Islandii.

Zgodnie ze zwyczajem, Święto Niepodległości rozpoczyna Fjallkonan, czyli kobieta z gór, ubrana w tradycyjny islandzki strój. To ona jest symbolem wolnej Islandii.

W trakcie święta, w całym kraju organizowane są kolorowe pochody, koncerty, gry i zabawy dla całych rodzin.

Święto Niepodległości w USA

To zdecydowanie najbardziej znane Święto Niepodległości! Obchody tego wydarzenia są szeroko komentowane przez wszystkie stacje telewizyjne świata!

Amerykanie swój Dzień Niepodległości obchodzą 4 lipca – w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii, którą podpisano w 1776 roku.

Tego dnia, w całym kraju organizowane są parady, festiwale i pochody, w czasie których politycy wygłaszają patriotyczne przemowy. A wieczorem, gdy już jest ciemno, w wielu miastach odbywają się oszałamiające pokazy fajerwerków i sztucznych ogni.

Amerykanie są bardzo dumni z historii i suwerenności swojego kraju. Najważniejszym symbolem wolności Stanów Zjednoczonych jest Statua Wolności, stojąca w Nowym Jorku. Posąg odsłonił 28.10.1886 prezydent Grover Cleveland. W tamtych czasach, do USA przybywało wielu imigrantów z Europy, a Statua Wolności była pierwszą rzeczą, którą widzieli ze statków dopływając do wybrzeża Nowego Świata.

Posąg przedstawia kobietę, która w prawej dłoni trzyma pochodnię czyli symbol postępu. W jej lewej ręce znajduje się tablica z napisem 4 lipca 1776 Dzień Niepodległości Ameryki, co symbolizuje amerykańskie prawo. U nogi kobiety znajduje się zerwany łańcuch, który oznacza wyzwolenie.

Statua Wolności ma 96 metrów wysokości. Dla porównania, posąg Chrystusa Króla w Świebodzinie liczy 36 metrów wysokości!

  • CZY WIESZ, ŻE…
    Statua Wolności została zbudowana we Francji? Rząd francuski postanowił podarować ją USA w setną rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości. Francuzi przekazali ją ambasadorowi amerykańskiemu w Paryżu. Następnie Statua Wolności została rozebrana i statkiem przypłynęła do Stanów Zjednoczonych, by ostatecznie stanąć w Nowym Jorku.

Święto Niepodległości w Turcji

Turcy świętują ten dzień 23 kwietnia w połączeniu z Dniem Dziecka. Jest to święto państwowe, a jego nazwa brzmi „Narodowy Dzień Suwerenności i Dzień Dzieci”.

Narodowy Dzień Suwerenności ustanowiono na pamiątkę obrad Wielkiego Zgromadzenia Narodowego 23.04.1920, które miało miejsce w trakcie walk o niepodległość.

Historia Dnia Dzieci zaczęła się w 1929 roku z inicjatywy Instytucji Ochrony Dziecka. Jednak dopiero 23 kwietnia 1986 władze tureckie zorganizowały pierwszy Narodowy Dziecięcy Festiwal.

W trakcie obchodów podwójnego święta, w całym kraju odbywają się liczne koncerty, wystąpienia, spektakle, które są głównie skierowane do najmłodszych obywateli Turcji. W ten sposób, dzieci już od najmłodszych lat manifestują swoją dumę narodową.

Dzień Niepodległości w Meksyku

Święto Niepodległości w Meksyku obchodzone jest 16 września. Tego dnia, w 1810 roku, rozpoczęła się meksykańska walka o niepodległość. Wojna z Hiszpanią trwała aż 11 lat i zakończyła się zwycięstwem Meksyku.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczynają się już w wigilię rocznicy rozpoczęcia walk, czyli 15 września. Tradycyjnie, o godzinie 22:00, prezydent Meksyku wychodzi na balkon Palacio Nacional i oficjalnie rozpoczyna Fiesta Mexicana. Wszyscy zgromadzeni śpiewają hymn narodowy i wiwatują krzycząc Viva Mexico. Jedną z atrakcji jest pokaz fajerwerków.

Następnego dnia, organizowane są parady uliczne. Podczas uroczystości wszyscy zajadają się chiles en nogada. To zielona papryka chili, faszerowana mieszanką mięsa, owoców i przypraw, z białym sosem orzechowo-mlecznym i czerwonymi ziarnami granatu. Kolory tego dania nawiązują do barw meksykańskiej flagi.

Dzień Niepodległości w Brazylii

7 września 1822 niepodległość Brazylii ogłosił Don Pedro – syn portugalskiego króla. Zerwał on wtedy portugalskie symbole ze swojego munduru i wypowiedział takie słowa:

„Na swą, krew, honor i Boga przysięgam, że oswobodzę Brazylię.”

W ten sposób, po 322 latach, Brazylia uwolniła się od Portugalii i stała się suwerennym państwem.

Dzisiaj Brazylijczycy hucznie obchodzą rocznicę tych wydarzeń. W stolicy Brasili odbywają się wojskowe parady i przemówienia, a wieczorem niebo rozświetla pokaz sztucznych ogni.

Wielu Brazylijczyków mieszka poza granicami kraju, dlatego też obchody Święta Niepodległości przybrały rozmiar międzynarodowy. Na całym świecie odbywają się koncerty i pokazy m.in. w Nowym Jorku.

Święto Niepodległości w Macedonii

Macedonia obchodzi Dzień Niepodległości 8 września. Główne uroczystości odbywają się w stolicy Skopje. Przez miasto przechodzą parady i marsze.

Ten malutki bałkański kraj uzyskał niepodległość w 1991 roku. Wtedy, Jugosławia chyliła się ku upadkowi. Macedończycy zorganizowali referendum 8 września, w którym aż 95% obywateli zagłosowało za niepodległością. Dwa miesiące po referendum oficjalnie ogłoszono Niepodległość Republiki Macedonii i opuszczenie Federacji Jugosławii.

Nowej nazwy kraju nie zaakceptowali Grecy, którzy uważali, że tylko oni mogą być spadkobiercami antycznej Macedonii. Przez to Grecja blokowała integrację Macedonii z Unią Europejską oraz NATO. Nową nazwę uznały tylko trzy państwa dzisiejszej Unii Europejskiej: Polska, Bułgaria i Słowenia. Reszta krajów UE posługiwała się nazwą dyplomatyczną: FYROM – Former Yugoslav Republic of Macedonia czyli Była Jugosłowiańska Republika Macedonii.

Konflikt z południowym sąsiadem trwał aż do 2019 roku. 12.02 premierzy obu krajów spotkali się nad jeziorem Prespa w Macedonii. Doszli oni do porozumienia w sprawie zmiany nazwy kraju ze stolicą w Skopje. Od 13.02.2019 nowa nazwa to Macedonia Północna.

Do zmiany nazwy doszło mimo sprzeciwu i licznych protestów mieszkańców Macedonii. Do dzisiaj wielu ekspertów ma wątpliwości, czy zmiany dokonano zgodnie z prawem.

Dzień Niepodległości w Polsce

11 listopada to historyczny dzień dla naszego narodu! Po 123 latach życia pod zaborami, w 1918 roku Polacy w końcu wywalczyli niepodległość!

Data obchodów tego święta jest symboliczna i nawiązuje do rozejmu w Compiègne, który zakończył I wojnę światową.

Dzień przed rozejmem, 10 listopada do Warszawy przybył Józef Piłsudski. To właśnie wtedy nasz naród w pełni zrozumiał, że Polska w końcu odzyskała upragnioną wolność. Radość i wzruszenie rozlało się po całym kraju!

Po I wojnie światowej, w latach 1919 – 1936 Święto Niepodległości odbywało się w pierwszą niedzielę po 11 listopada i były to uroczystości o charakterze wojskowym. W czasie okupacji niemieckiej, a później sowieckiej organizacja ceremonii niepodległościowych była całkowicie zabroniona, a przyłapanych uczestników czekały represje ze strony okupanta.

Święto Niepodległości zostało przywrócone dopiero w 1989 roku. Obecnie, oficjalne uroczystości odbywają się na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W całym kraju organizowane są marsze i biegi ulicami miast a także koncerty, wykłady i inscenizacje.

A jak będzie w tym roku? Przekonamy się już niedługo.

  • Podoba Ci się ten wpis? Zobacz więcej na naszym BLOGU

Podsumowanie

Przyszło nam żyć w bardzo trudnych czasach. Święto Niepodległości w tym roku na pewno będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Myślę, że to dobry moment, by zastanowić się czym właściwie jest wolność. Wolność państwa i jego obywateli.

Czy z naszą wolnością jest wszystko dobrze? Czy niepodległość w dzisiejszych czasach jest dla nas aż tak oczywista, że przestaliśmy się o nią troszczyć? Czy może nadal powinniśmy o nią walczyć? A może jako obywatele i kraj przestaliśmy być niepodlegli i nawet tego nie zauważyliśmy?

Pozostawiam te pytania bez odpowiedzi. Niech każdy zajrzy w swoje wnętrze i odpowie sobie na nie w głębi swojego serca <3

Skomentuj

Udostępnij

Przeczytaj TEŻ

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podziel się w social media

lub skopiuj link

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Kontakt - Krajewscy w podróży - blog o podróżach po Polsce i Europie

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Postaramy się odpowiedzieć na Twoją wiadomość jak najszybciej to będzie możliwe. Do napisania :)

Projektujemy Strony WWW - Krajewscy w podróży

Dzięki za wypełnienie
formularza!

Wkrótce na Twój adres e-mail prześlę Ci indywidualną ofertę na projekt Twojej nowej strony internetowej :)